







CLX SET Gaming Desktop - Liquid Cooled Intel i9 13900KF 3.0GHz 24-Core Processor, 64GB DDR5-5600 Memory, GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Graphics, 2TB
(3 reviews)
$3,370.80$3,720.009% OFF
In Stock
SKU: 6E49E33A
Key Features:
CLXSET+48 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CLX |
| Department | CLX |
| Brand | CLX |
| Series | SET |
| Model | TGMSETRTU3402BM |
| Part Number | TGMSETRTU3402BM |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i9-13900KF 3.0 GHz |
| Storage | 2TB SSD + 6TB HDD |
| Power Supply | 850W |
| Cooling System | Liquid Cooled CPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z790 |
| CPU Type | Intel Core i9 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-13900KF |
| CPU Base Frequency | 3.00GHz |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR6X |
| Graphics Card | GeForce RTX 4070 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 32 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2/4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | 6TB |
| Storage Spec | 2TB NVMe M.2 SSD, 6TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 17.9x10.7x18.3 |
| Weight | 46 |
| Package Type | Retail |
| Package Contents | CLX SET Gaming Desktop Computer (Intel i9 13900KF Processor, 64GB DDR5-5600 Memory, GeForce RTX 4070 Graphics Card, 2TB NVMe M.2 SSD, 6TB HDD), Power Cord, Keybaord, Mouse |
| First Listed on Newegg | April 12, 2023 |
| Item Model Number | 6E49E33A |
Customer Reviews (3)
4.7
Based on 3 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLX SET Gaming Desktop β Liquid Cooled Intel i9 13900KF 3.0GHz 24-Core Processor, 64GB DDR5-5600 Memory, GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X Graphics, 2TB NVMe M.2 SSD, 6TB HDD, WiFi, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.7/5 by verified buyers β 3 reviews confirm quality.
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.