










Cobalt BBCLC20 CBT Blender Bottle, Mixer, Shaker Bottle, Classic V2, 20 oz (600 ml)
(12 reviews)
$30.70$48.3036% OFF
In Stock
SKU: 6BDFC070
Key Features:
BlenderBottleAdult+22 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | BlenderBottle |
| Department | Shaker Accessories |
| Size | Height 6.9 inches (17.55 cm) x Diameter (bottom of bottle): 3.8 inches (9.68 cm) |
| Weight | 4.6 oz (136 g) |
| Capacity | 20.3 fl oz (600 ml) (Memory 13.5 fl oz |
| Country of Origin | China |
| Brand Name | BlenderBottle |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Classic V2 |
| Manufacturer | γ¨γ―γΉγγ³γ (EXPAND) |
| UPC | 847280083800 |
| Global Trade Identification Number | 00847280083800 |
| Item Type Name | shaker |
| Included Components | BlenderBall |
| Item height | 6.91 inches |
| Item Weight | 136 Grams |
| Recommended Uses For Product | Shaker |
| Colour | Cobalt |
| Shape | Round |
| Style Name | Classic |
| Material Type | Plastic |
| Product Care Instructions | Hand Wash or Dishwasher Safe |
| Capacity | 20 Fluid Ounces |
| Item Dimensions W x H | 9.7W x 17.6H Centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 Count |
| Bottle Type | Shaker Bottle |
| Additional Features | Dishwasher safe away from high temperature |
| Reusability | Reusable |
| Sport Type | Basketball |
| Item Model Number | 6BDFC070 |
About This Item
- βSize: Height 6.9 inches (17.55 cm) x Diameter (bottom of bottle): 3.8 inches (9.68 cm)
- βWeight: 4.6 oz (136 g)
- βCapacity: 20.3 fl oz (600 ml) (Memory 13.5 fl oz
- βCountry of Origin: China
Customer Reviews (12)
4.9
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Size: Height 6.9 inches (17.55 cm) x Diameter (bottom of bottle): 3.8 inches (9.68 cm) Weight: 4.6 oz (136 g) Capacity: 20.3 fl oz (600 ml) (Memory 13.5 fl oz Country of Origin: China
Our Take
The right BlenderBottle accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 12 reviews confirm quality.
- βCurrently 36% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.