







Cobratype Dragon Warrior Desktop Gaming PC - Ryzen 9 7900X, RX 7900 XTX, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, AIO Liquid Cooler, Windows 11 Home
In Stock
SKU: 290216CE
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU | AMD Ryzen 9 7900X |
| GPU | AMD Radeon RX 7900 XTX 24 GB GDDR6 (Brand may vary) |
| Storage | 2 TB m.2 NVMe |
| Cooling | CORSAIR 360mm Closed Loop AIO Liquid Cooler |
| PSU | 1000w 80+ Gold Certified |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM |
| Case | Red Hyte Y60 |
| Color | Red |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 7900X |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 7900 XTX |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB PCIe |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | January 05, 2023 |
| Item Model Number | 290216CE |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) CPU AMD Ryzen 9 7900X GPU AMD Radeon RX 7900 XTX 24 GB GDDR6 (Brand may vary) Storage 2 TB m.2 NVMe Cooling CORSAIR 360mm Closed Loop AIO Liquid Cooler PSU 1000w 80+ Gold Certified Memory 32 GB DDR5 RAM Operating System Windows 11 Pro 64-bit Case Red Hyte Y60
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.