






Cobratype Ghost Gaming PC - Ryzen 9 9900X, RTX 5080, 360mm AIO Liquid Cooler, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, Windows 11
(8 reviews)
$3,574.80
In Stock
SKU: 3C50AC58
Key Features:
AMD Ryzen 9 9000 SeriesGeForce RTX 5080+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 9000 Series |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 9900X |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 1000W |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Dimensions H x W x D | 22x14x11 |
| Form Factor | Desktop |
| Brand | Cobratype |
| Model | Ghost |
| Release Year | 2024 |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Case | Neso P1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Case Features | ATX Tower |
| Front USB | 3 |
| Rear USB | 8 |
| Weight | 35 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | January 28, 2025 |
| Item Model Number | 3C50AC58 |
Customer Reviews (8)
4.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cobratype Ghost Gaming PC β Ryzen 9 9900X, RTX 5080, 360mm AIO Liquid Cooler, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, Windows 11
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.