







Cobratype Mamba Gaming PC, Ryzen 7 9700X 4.2 GHz, AMD Radeon RX 9070 XT, 360mm AIO, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR5, Wi-Fi, Win 11 Home, Live Thermal Display
(7 reviews)
$2,470.80$2,856.0013% OFF
In Stock
SKU: 49CA4976
Key Features:
AMD Ryzen 7 9000 SeriesAMD Radeon RX 9070 XT+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9700X |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 850W |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Form Factor | Desktop |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | Cobratype |
| Series | Mamba |
| Model | Mamba57 |
| Release Year | 2026 |
| AI Features | AI Ready |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 9700X |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Memory | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wireless Card | Wi-Fi 6 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD AM5 |
| CPU Base Frequency | 3.80GHz |
| Turbo Frequency | 5.50GHz |
| CPU Socket Type | AM5 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Speed | DDR5 4800 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Screen Size | No Screen |
| LAN Chipset | Integrated |
| Case Type | ATX Tower |
| Front USB | 2 |
| Video Ports | 3 x DisplayPort |
| Rear USB | 8 |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| First Listed on Newegg | May 09, 2025 |
| Item Model Number | 49CA4976 |
Customer Reviews (7)
3.9
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cobratype Mamba Gaming PC, Ryzen 7 9700X 4.2 GHz, AMD Radeon RX 9070 XT, 360mm AIO, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR5, Wi-Fi, Win 11 Home, Live Thermal Display β Gaming Desktop
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.