






Cobratype Pilot Gaming PC, Ryzen 5 9600X 3.90 GHz (Up to 5.4 GHz), AMD Radeon RX 9070 XT, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR5, Wi-Fi, Win 11 Home
(7 reviews)
$2,254.80$2,400.006% OFF
In Stock
SKU: 3ED9F64B
Key Features:
AMD Ryzen 5 9000 SeriesAMD Radeon RX 9070 XT+27 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 9000 Series |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 9600X |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 750W |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Form Factor | Tower |
| Brand | Cobratype |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Processor | AMD Ryzen 9600X |
| Memory | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Wireless Card | Included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AM5 |
| Turbo Frequency | 5.40 GHz |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Speed | DDR5 4800 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Screen Size | No Screen |
| Front USB | 2 |
| Rear USB | 6 |
| First Listed on Newegg | July 17, 2025 |
| Item Model Number | 3ED9F64B |
Customer Reviews (7)
3.9
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cobratype Pilot Gaming PC, Ryzen 5 9600X 3.90 GHz (Up to 5.4 GHz), AMD Radeon RX 9070 XT, 1TB NVMe SSD, 32GB DDR5, Wi-Fi, Win 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 6% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.