







Cobratype Python Gaming PC - Intel Core i7-13700F, RTX 4060, Liquid Cooled, 32GB DDR5 RAM, 2TB NVMe, Windows 11 Home - Gaming Desktop
In Stock
SKU: 72018EB0
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU | Intel Core i7-13700F (Up to 5.2 GHz) |
| GPU | GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 (Brand may vary) |
| Cooling | 240mm AIO Liquid Cooler |
| PSU | 600W 80+ Gold Certified |
| Case | Apevia Destiny |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7-13700F 2.1 GHz |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-13700F |
| CPU Base Frequency | 2.10GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB PCIe |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | June 29, 2023 |
| Item Model Number | 72018EB0 |
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) CPU Intel Core i7-13700F (Up to 5.2 GHz) GPU GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 (Brand may vary) Storage 2 TB m.2 NVMe Cooling 240mm AIO Liquid Cooler PSU 600W 80+ Gold Certified Memory 32 GB DDR5 RAM Operating System Windows 11 64-bit Case Apevia Destiny
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.