





Cobratype Venom Gaming PC - Ryzen 7 9800X3D, AMD RX 9070 XT, 360mm AIO Liquid Cooler, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, Windows 11
(7 reviews)
$2,830.80$3,240.0013% OFF
In Stock
SKU: 840BDD7E
Key Features:
CobratypeVenom+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| Brand | Cobratype |
| Model | Venom |
| Release Year | 2025 |
| Form Factor | Desktop |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W |
| Case | Lian Li 011 Vision White |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| SSD | 2TB |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Yes |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Case Features | ATX Tower |
| Front USB | 3 |
| Rear USB | 10 |
| Dimensions H x W x D | 19 x 12 x 18 |
| Weight | 35 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | February 03, 2026 |
| Item Model Number | 840BDD7E |
Customer Reviews (7)
3.9
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cobratype Venom Gaming PC β Ryzen 7 9800X3D, AMD RX 9070 XT, 360mm AIO Liquid Cooler, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, Windows 11
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.