






Cobratype Venom Gaming PC - Ryzen 9 9900X, RTX 5080, 360mm AIO Liquid Cooler, 32 GB DDR5 RAM, 2 TB NVMe, Windows 11
(7 reviews)
$3,574.80$3,960.0010% OFF
In Stock
SKU: 296A2B2C
Key Features:
AMD Ryzen 9 9000 SeriesGeForce RTX 5080+32 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cobratype |
| Department | Cobratype |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 9000 Series |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 9900X |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 1000W |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Dimensions H x W x D | 19 x 12 x 18 |
| Form Factor | Desktop |
| Brand | Cobratype |
| Model | Venom |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Case | Lian Li 011 Vision White |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Case Features | ATX Tower |
| Front USB | 3 |
| Rear USB | 10 |
| Weight | 35 |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | July 17, 2025 |
| Item Model Number | 296A2B2C |
Customer Reviews (7)
3.9
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.