







Contigo Huron 2.0 Stainless Steel Travel Mug with Leak-Proof SnapSeal Lid, Vacuum-Insulated Tumbler for Coffee and Tea
In Stock
SKU: C51BBDE3
Color: Select an option
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Contigo |
| Department | Insulated Beverage Containers |
| SEAL IT IN | Leak-proof lid when closed for on-the-go convenience |
| FOR THE LONG HAUL | Stainless steel double-wall vacuum insulation keeps liquids hot up to 6 hours or cold up to 12 |
| LEND A HAND | One-handed drinking with no lids or caps to remove or misplace |
| PERFECT FIT | Reusable travel mug fits most cup holders and under most single-serve brewers |
| EASY CLEANUP | Top rack dishwasher-safe lid, handwash body |
| PEACE OF MIND | Limited lifetime guarantee |
| CAPACITY | 16 ounces (473 mL) |
| Brand | Contigo |
| Recommended Uses For Product | Home, Travel |
| IncludedComponents | Lid, Travel Mug |
| Specific Uses For Product | Cold Drinks, Hot Drinks |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Publication | China |
| Customer Package Type | standard packaging |
| Manufacturer | Ignite USA |
| ProductIDType | 607869262442 |
| Global Trade Identification Number | 00607869262442 |
| Item Type Name | Coffee Tumbler |
| Item height | 7.21 inches |
| Manufacturer Contact Information | SEATTLE, WA, 98121 US |
| ManufacturerWarranty | Lifetime limited |
| Other Special Features of the Product | Leak Proof, Spill Proof |
| Colour | Licorice |
| Product Style | Modern |
| Theme | Home, Office, Travel |
| Occasion | Back To School, Birthday, Christmas, Father's Day, Mother's Day |
| Shape | Round |
| Pattern | Solid |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe, Hand Wash Body |
| Material Features | Stainless Steel |
| Reusability | Reusable |
| Material Type Free | Bisphenol A (BPA) Free |
| Capacity | 454 g |
| Unit Count | 1 Count |
| Item Weight | 0.28 Kilograms |
| Item Dimensions W x H | 8W x 18.3H Centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Size | 20 Ounces, 20oz, 20 Ounces (Pack of 4), 20oz (Pack of 4) |
| Color | Dark Ice, Juniper, Sake |
| Brand | Contigo |
| Color | Juniper |
| Special Feature | Double Wall, Freezer Safe, Leak Proof, insulated |
| Style | Handle |
| Theme | Travel |
| Recommended Uses For Product | Travel |
| Included Components | Lid, Bottle |
| Shape | Round |
| Pattern | 20oz |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material Feature | Insulated |
| Reusability | Reusable |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 11.7 ounces |
| Product Dimensions | 3.27"W x 8.47"H |
| Number of Items | 1 |
| League | ncaa |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Ignite USA |
| UPC | 607869262596 |
| Global Trade Identification Number | 00607869262596 |
| Size | 20 Ounces |
| Department | Unisex-Adult |
| Item model number | 2094863 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | January 13, 2020 |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1.3 Pounds |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | C51BBDE3 |
About This Item
- βSEAL IT IN: Leak-proof lid when closed for on-the-go convenience
- βFOR THE LONG HAUL: Stainless steel double-wall vacuum insulation keeps liquids hot up to 6 hours or cold up to 12
- βLEND A HAND: One-handed drinking with no lids or caps to remove or misplace
- βPERFECT FIT: Reusable travel mug fits most cup holders and under most single-serve brewers
- βEASY CLEANUP: Top rack dishwasher-safe lid, handwash body
- βPEACE OF MIND: Limited lifetime guarantee
- βCAPACITY: 16 ounces (473 mL)
- βNo Spills: Offers a Leak-proof lid for on-the-go convenience
- βSuperior Insulation: THERMALOCK double-wall stainless steel insulation ensuring hot drinks up to 7 hours or cold up to 18 hours
- βEasy Operation: Allows one-handed drinking with no lids or caps to remove or misplace
- βComfortable Hold: Comes with a carrying handle for improved comfort on the go
- βUniversal Fit: Compact size fits in most car cup holders
- βLow Maintenance: Top rack dishwasher-safe lid and hand-washable body
- βExtended Capacity: Accommodates 20oz of your favorite drink, hot or cold.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
SEAL IT IN: Leak-proof lid when closed for on-the-go convenience FOR THE LONG HAUL: Stainless steel double-wall vacuum insulation keeps liquids hot up to 6 hours or cold up to 12 LEND A HAND: One-handed drinking with no lids or caps to remove or misplace PERFECT FIT: Reusable travel mug fits most cup holders and under most single-serve brewers EASY CLEANUP: Top rack dishwasher-safe lid, handwash body PEACE OF MIND: Limited lifetime guarantee CAPACITY: 16 ounces (473 mL)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.