










Cooler Master NR2 Pro AYG-M297-A9CGAI32-N1 AMD Ryzen 7 9800X3D Gaming Desktop
$3,230.40
In Stock
SKU: F340E4CE
Key Features:
Cooler MasterNR2 Pro+32 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cooler Master |
| Department | Cooler Master |
| Brand | Cooler Master |
| Series | NR2 Pro |
| Model | AYG-M297-A9CGAI32-N1 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz |
| Storage | 2TB M.2 SSD PCIe Gen4 |
| Graphics | Gigabyte Radeon RX 9070 XT |
| Power Supply | Cooler Master SFX 850 Gold |
| Case | Cooler Master NR200P MAX V2 |
| Cooling System | Cooler Master 280mm Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Chipset | AMD B850 |
| Motherboard Name | Gigabyte B850I AORUS PRO |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2TB M.2 SSD PCIe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | October 31, 2025 |
| Item Model Number | F340E4CE |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cooler Master NR2 Pro Mini ITX β AMD RYZEN 7 9800X3D 4.7 GHz (5.2 GHz Turbo) | Gigabyte RX 9070 XT 16GB & B850I AORUS PRO | 32GB DDR5 6000MHz | 2TB Gen4 M.2 | WiFi | Windows 11 | 280mm AIO Gaming PC
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.