









Cooler Master TD5 Pro - Intel Core Ultra 9-285K - GeForce RTX 5080 - 32GB DDR5 6000MHz - 2TB M.2 NVMe SSD - Windows 11 - 360mm AIO - Gaming PC
(7 reviews)
$3,898.80
In Stock
SKU: FDAAF2AA
Key Features:
Cooler MasterAYG-M6C9-N68GIA32-N1+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cooler Master |
| Department | Cooler Master |
| Brand | Cooler Master |
| Model | AYG-M6C9-N68GIA32-N1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 (2x16GB) |
| Storage | 2TB M.2 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Power Supply | Cooler Master MWE 850W Gold |
| Case | Cooler Master TD500 Mesh |
| Cooling System | Cooler Master Masterliquid 360L Core ARGB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z890 |
| Motherboard Name | Z890 UD WIFI6E |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | January 22, 2025 |
| Item Model Number | FDAAF2AA |
Customer Reviews (7)
3.9
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cooler Master TD5 Pro β Intel Core Ultra 9-285K β GeForce RTX 5080 β 32GB DDR5 6000MHz β 2TB M.2 NVMe SSD β Windows 11 β 360mm AIO β Gaming PC (AYG-M6C9-N68GIA32-N1)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.