










Coraje Adhesive Shower Caddy, 5-Pack Shower Shelves, Large Capacity Load Bearing 40 LBS Shower Organizer, No Drilling Shower Shelf, Rustproof Stainless Steel Bathroom Shower...
In Stock
SKU: 41D4BD7F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Coraje |
| Department | Shower Caddies |
| 【5 Piece Shower Organizer Set】 | Our bathroom shower shelves set include 2 shower caddies、2 soap holders、1 toothbrush holder and 5 adhesives. The large storage capacity bathroom organizers shower can store all of your bath supplies. Also, shower rack suitable for bathroom, kitchen, tool room, etc. Taking up a lot of different roles to meet your needs. |
| 【High Quality Shower Shelf】 | Black shower caddy made of high-quality stainless steel, waterproof, rust-proof, scratch-resistant, The bathroom shower shelf is high qualityand easy to maintain. The hollow design of the shower caddy basket makes the water dry faster and makes dull spaces bloom with life. The bathroom shower caddy had a life span of 8 years. |
| 【Strong Load-bearing】 | The upgraded adhesives shower caddy provide super stability. It has been tested by a professional agency, shower storager can hold up to 40 lbs. You don't have to worry about it falling off the wall after the installation shower shelf for the inside shower. |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Room Type | Bathroom |
| Shelf Type | Hanging Shelf |
| Number Of Shelves | 5 |
| SpecialFeatures | Large Storage,Waterproof,Rustproof |
| Weight Capacity Maximum | 40 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Bathroom |
| Number of Items | 5 |
| Weight Capacity | Minimum weight: 0 g |
| Specific Uses For Product | Shower Shelves, Shower Shelf, Shower Organizer, Shower Caddy |
| Item Dimensions D x W x H | 33D x 11.9W x 8.1H Centimetres |
| Size | 11.94 x 33.02 x 8.13 cm |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Minimum Required Door Width | 5.5 Inches |
| Shelf Thickness | 1.2 Millimeters |
| Material | Stainless Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Assembly Required | Yes |
| Installation Type | Adhesive Application |
| Shape | Rectangular |
| Style | Contemporary |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Metal |
| Back Style | Closed Back |
| Age Range Description | Adult |
| Brand | Coraje |
| Manufacturer | Coraje |
| IncludedComponents | Adhesive Shower Caddy |
| Model Name | Shower Caddy |
| Country of Publication | China |
| Product Name | Shower Organizer |
| Model Number | Shower Caddy |
| Item Type Name | shower caddy |
| Item height | 8.13 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | shenzhenshididashengkejiyouxiangongsi |
| ManufacturerWarranty | Manufacturer warranty for 180 days from date of purchase. |
| Item Model Number | 41D4BD7F |
About This Item
- ●【5 Piece Shower Organizer Set】: Our bathroom shower shelves set include 2 shower caddies、2 soap holders、1 toothbrush holder and 5 adhesives. The large storage capacity bathroom organizers shower can store all of your bath supplies. Also, shower rack suitable for bathroom, kitchen, tool room, etc. Taking up a lot of different roles to meet your needs.
- ●【High Quality Shower Shelf】: Black shower caddy made of high-quality stainless steel, waterproof, rust-proof, scratch-resistant, The bathroom shower shelf is high qualityand easy to maintain. The hollow design of the shower caddy basket makes the water dry faster and makes dull spaces bloom with life. The bathroom shower caddy had a life span of 8 years.
- ●【Strong Load-bearing】: The upgraded adhesives shower caddy provide super stability. It has been tested by a professional agency, shower storager can hold up to 40 lbs. You don't have to worry about it falling off the wall after the installation shower shelf for the inside shower.
- ●【No Drilling & Easy Installation】Our shower holder organizer for the inside shower simply stick adhesives, super strong shower shelf adhesive, no drilling, taking all 5 mins without any tools needed, no damage to the walls. The shower caddy' elegant design brings you a comfortable experience.
- ●【Greatly Helps to Organize Your bathroom】Are you tired of the messy bathroom? Our bathroom caddy will make your bathroom more clean and tidy. The shower rack organizer makes for an ideal gift to family, friends. If you have any questions, please feel free to contact us.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【5 Piece Shower Organizer Set】:Our bathroom shower shelves set include 2 shower caddies、2 soap holders、1 toothbrush holder and 5 adhesives. The large storage capacity bathroom organizers shower can store all of your bath supplies. Also, shower rack suitable for bathroom, kitchen, tool room, etc. Taking up a lot of different roles to meet your needs. 【High Quality Shower Shelf】: Black shower caddy made of high-quality stainless steel, waterproof, rust-proof, scratch-resistant, The bathroom shower shelf is high qualityand easy to maintain. The hollow design of the shower caddy basket makes the water dry faster and makes dull spaces bloom with life. The bathroom shower caddy had a life span of 8 years. 【Strong Load-bearing】:The upgraded adhesives shower caddy provide super stability. It has been tested by a professional agency, shower storager can hold up to 40 lbs. You don't have to worry about it falling off the wall after the installation shower shelf for the inside shower. 【No Drilling & Easy Installation】Our shower holder organizer for the inside shower simply stick adhesives, super strong shower shelf adhesive, no drilling, taking all 5 mins without any tools needed, no damage to the walls. The shower caddy' elegant design brings you a comfortable experience. 【Greatly Helps to Organize Your bathroom】Are you tired of the messy bathroom? Our bathroom caddy will make your bathroom more clean and tidy. The shower rack organizer makes for an ideal gift to family, friends. If you have any questions, please feel free to contact us.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Currently 31% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.