










Corsair Vengeance i8200 Gaming PC – Liquid Cooled Intel® Core™ i9 14900KF CPU – NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU – 64GB Dominator Titanium RGB DDR5 Memory, Windows 11 Pro – 2TBx2 M.2...
In Stock
SKU: 92877979
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Corsair |
| Department | Towers |
| GeForce RTX 50 Series Graphics Card | Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series GPUs bring game-changing AI capabilities to gamers and creators. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio |
| Liquid-Cooled 14th Gen Intel Core CPU | The latest in dynamic CPU architecture so you can game and multitask without compromise, cooled by a CORSAIR iCUE H150i ELITE liquid CPU cooler |
| CORSAIR DOMINATOR TITANIUM RGB DDR5 Memory | Boasts 11 individually addressable LEDs to illuminate your PC with spectacular customizable lighting |
| Show Off Your System | Brilliant system-wide RGB lighting lets you create synchronized light shows with pre-installed signature lighting profiles, your own custom-created profiles, or integrated lighting that dynamically reacts to the game in real-time when playing select titles |
| Unite Your Setup | Powerful CORSAIR iCUE software allows you to monitor your system’s performance and instantly sync RGB lighting across all your iCUE-compatible CORSAIR RGB products, including fans, DRAM, and more |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal Computer Design Type | All in One |
| Color | Black |
| Additional Features | High-Performance Gaming Features, Liquid Cooling, RGB Lighting |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Bluetooth 5, Ethernet, USB 3.0 Type A, USB 3.1 Type C |
| Item Dimensions | 25.63 x 24.25 x 13.86 inches |
| Item Weight | 32 Pounds |
| Video Output | HDMI |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | i9 14900KF, 5080 |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Memory Storage Capacity | 4 TB |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Total Usb Ports | 5 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Full-size, Wired, Standard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | Corsair |
| Model Number | CS-9060025-NA |
| Model Name | CORSAIR VENGEANCE i8200 |
| Built-In Media | RGB Lighting, Water Cooling |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 14900KF |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 840440401728 |
| Manufacturer | Corsair |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Socket | LGA 1366 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.8 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Item Model Number | 92877979 |
About This Item
- ●GeForce RTX 50 Series Graphics Card: Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series GPUs bring game-changing AI capabilities to gamers and creators. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio
- ●Liquid-Cooled 14th Gen Intel Core CPU: The latest in dynamic CPU architecture so you can game and multitask without compromise, cooled by a CORSAIR iCUE H150i ELITE liquid CPU cooler
- ●CORSAIR DOMINATOR TITANIUM RGB DDR5 Memory: Boasts 11 individually addressable LEDs to illuminate your PC with spectacular customizable lighting
- ●Show Off Your System: Brilliant system-wide RGB lighting lets you create synchronized light shows with pre-installed signature lighting profiles, your own custom-created profiles, or integrated lighting that dynamically reacts to the game in real-time when playing select titles
- ●Unite Your Setup: Powerful CORSAIR iCUE software allows you to monitor your system’s performance and instantly sync RGB lighting across all your iCUE-compatible CORSAIR RGB products, including fans, DRAM, and more
Customer Reviews (4)
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
GeForce RTX 50 Series Graphics Card: Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series GPUs bring game-changing AI capabilities to gamers and creators. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio Liquid-Cooled 14th Gen Intel Core CPU: The latest in dynamic CPU architecture so you can game and multitask without compromise, cooled by a CORSAIR iCUE H150i ELITE liquid CPU cooler CORSAIR DOMINATOR TITANIUM RGB DDR5 Memory: Boasts 11 individually addressable LEDs to illuminate your PC with spectacular customizable lighting Show Off Your System: Brilliant system-wide RGB lighting lets you create synchronized light shows with pre-installed signature lighting profiles, your own custom-created profiles, or integrated lighting that dynamically reacts to the game in real-time when playing select titles Unite Your Setup: Powerful CORSAIR iCUE software allows you to monitor your system’s performance and instantly sync RGB lighting across all your iCUE-compatible CORSAIR RGB products, including fans, DRAM, and more
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 4 reviews confirm quality.
- ✓Currently 2% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.