










CORSAIR Void v2 Wireless Gaming Headset with Bluetooth for PC, PS5, PS4, Switch, Mobile β Dolby Atmos, 70 Hr Battery, Dual Wireless, Lightweight, Fast Charging β Carbon
In Stock
SKU: B0F6644B
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Corsair |
| Department | Gaming Headsets |
| Ultra-fast 2.4GHz wireless or Bluetooth | Stay connected with low-latency 2.4GHz wireless* for high-performance gaming and Bluetooth for added versatility. Instantly switch between connections with the press of a button *via 2.4GHz wireless and RGB off |
| Long-Lasting Battery | Play for days with up to 70 hours of battery life. When youβre running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery |
| Dolby Atmos Spatial Audio | Experience dynamic and directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy |
| Dual Wireless Compatibility | Effortlessly switch between PC, PlayStation, Nintendo Switch, and Mobile for premium audio with the press of a button |
| Crystal-Clear Communication | The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology** cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly **Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card. |
| Brand | Corsair |
| Model Number | CA-9011379-WW |
| Model Name | VOID 2 |
| Built-In Media | CORSAIR VOID WIRELESS V2 WIRELESS Headset, Safety Leaflet, USB Charging Cable (6ft), Wireless USB Receiver |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840440484196 |
| Manufacturer | Corsair |
| Item height | 7.6 inches |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Colour | Carbon |
| Item Weight | 0.3 Kilograms |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 116 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 KHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Dolby Atmos Spatial Audio, Ultra-fast Wireless/Bluetooth Connectivity, Long-lasting Battery with Fast Charging |
| Enclosure Material | Foam, Plastic, Metal |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Mobile phones |
| Headphone Jack | No Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | 2.4GHz, Bluetooth |
| Bluetooth Range | 9 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Control Method | Push Button |
| Battery Charge Time | 15 minutes |
| Battery Average Life | 70 Hours |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 116 dB |
| Headphones Jack | No Jack |
| Model Name | VOID |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Included Components | Cable |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Charging Time | 1.5 Hours |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Mobile phones |
| Item Weight | 10.7 ounces |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 70 Hours |
| Audio Driver Type | Custom Driver |
| Bluetooth Range | 30 Feet |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| UPC | 840440484196 |
| Input Device Interface | USB |
| Generation | 2 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Dolby Atmos Spatial Audio |
| Manufacturer | Corsair |
| Release date | December 1, 2025 |
| Product Dimensions | 4.13 x 6.71 x 7.6 inches; 10.69 ounces |
| Type of item | Electronics |
| Language | English |
| Item model number | CA-9011379-WW |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Date First Available | December 1, 2025 |
| Item Model Number | B0F6644B |
About This Item
- βUltra-fast 2.4GHz wireless or Bluetooth: Stay connected with low-latency 2.4GHz wireless* for high-performance gaming and Bluetooth for added versatility. Instantly switch between connections with the press of a button *via 2.4GHz wireless and RGB off
- βLong-Lasting Battery: Play for days with up to 70 hours of battery life. When youβre running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery
- βDolby Atmos Spatial Audio: Experience dynamic and directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy
- βDual Wireless Compatibility: Effortlessly switch between PC, PlayStation, Nintendo Switch, and Mobile for premium audio with the press of a button
- βCrystal-Clear Communication: The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology** cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly **Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card.
- βUltra-fast 2.4GHz wireless or Bluetooth: Stay connected with low-latency 2.4GHz wireless* for high-performance gaming and Bluetooth for added versatility. Instantly switch between connections with the press of a button *via 2.4GHz wireless and RGB off
- βLong-Lasting Battery: Play for days with up to 70 hours of battery life. When youβre running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery
- βDolby Atmos Spatial Audio: Experience dynamic and directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy
- βDual Wireless Compatibility: Effortlessly switch between PC, PlayStation, Nintendo Switch, and Mobile for premium audio with the press of a button
- βCrystal-Clear Communication: The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology** cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly **Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card.
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ultra-fast 2.4GHz wireless or Bluetooth: Stay connected with low-latency 2.4GHz wireless* for high-performance gaming and Bluetooth for added versatility. Instantly switch between connections with the press of a button *via 2.4GHz wireless and RGB off Long-Lasting Battery: Play for days with up to 70 hours of battery life. When youβre running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery Dolby Atmos Spatial Audio: Experience dynamic and directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy Dual Wireless Compatibility: Effortlessly switch between PC, PlayStation, Nintendo Switch, and Mobile for premium audio with the press of a button Crystal-Clear Communication: The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology** cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly **Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Corsair gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 12 reviews confirm quality.
- βCurrently 24% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.