





Cougar Battleship Gaming Computer | i5-10500 | RTX 3060 12GB | 32GB RAM | 1TB NVMe | Water Cooling
$1,942.80
In Stock
SKU: 952140AF
Key Features:
COUGARGemini+21 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | COUGAR |
| Department | COUGAR |
| Brand | COUGAR |
| Series | Gemini |
| Model | Gemini T Pro |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Gaming |
| Color | Black |
| Processor | i5-10500 |
| Memory | 32GB DDR4 RGB |
| Storage | 1TB NVMe + 1TB NVMe |
| Optical Drive | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i5 10th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-10500 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Card | RTX 3060 12GB |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| Touchscreen | No |
| Screen Type | Non-Touch Screen |
| First Listed on Newegg | June 01, 2022 |
| Item Model Number | 952140AF |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cougar Battleship Gaming Computer | i5-10500 | RTX 3060 12GB | 32GB RAM | 1TB NVMe | Water Cooling
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.