







Cozy Blue Water Dispenser, Portable Water Bottle Pump for Universal 3, 4 and 5 Gallon with USB Electric Charging and Automatic Off Switch (Black)
In Stock
SKU: F3AD74D7
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Cozy Blue |
| Department | Water Coolers, Filters & Cartridges |
| Wattage | 4 watts |
| Installation Type | Bottled |
| Access Location | Bottom |
| Number of settings | 2 |
| Power Source | Battery Powered |
| Capacity | 12.7 Liters |
| Item Dimensions D x W x H | 6.5D x 13.5W x 14.5H Centimetres |
| DisplayWeight | 298 g |
| Colour | Black |
| Style | Pump,Elegant |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Brand | Cozy Blue |
| Model Number | MR001 |
| Manufacturer | CozyBlue |
| Item Type Name | water dispenser |
| IncludedComponents | Charger |
| Item height | 14.5 Centimetres |
| Item Weight | 199 Grams |
| Manufacturer Contact Information | Cozy Blue Direct |
| Unit Count | 1.0 Count |
| ManufacturerWarranty | 3 months |
| Color | Black |
| Material | ABS Plastic, Silicone |
| Capacity | 12.7 Liters |
| Brand | Cozy Blue |
| Product Dimensions | 5"D x 5.3"W x 5.3"H |
| Style | Top load |
| Weight | 10.5 ounces |
| Wattage | 4 watts |
| Installation Type | Bottled |
| Access Location | Bottom |
| Number of settings | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Manufacturer | Cozy Blue |
| Item Weight | 7 ounces |
| Item model number | MR001 |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Finish types | Black |
| Batteries required | Yes |
| Item Model Number | F3AD74D7 |
About This Item
- βEasy to Use Too heavy to lift and flip the water bottle onto the dispense machine. With this elegant water bottle pump, you can enjoy refreshing water by simple installation and touching the switch. No lifting or flipping anymore when you want to replace a new water bottle.It's easy to operate and save your time
- βSafe Material &Easy operation Our gallon water pump made of high density ABS plastic and food grade silicone tube, BPA free, no toxic and no smell. It is safe and easy to use. Simple installation and easy to operate one touch button. Our water bottle pump do NOT use stainless steel pipe so no need to worry losing one.
- β[ Upgrade USB Rechargeable Battery ] - Newly upgraded internal chip in 2020, perfectly solve the problem of battery problem to charge. This water gallon pump built in rechargeable 1200mAh lithium battery. Once full charged can used for 1 month or 5-6 bottles of 5 gallon water bottle, no need to charge every day. It can be taken along anywhere for water dispensing. Suit for Indoor or Outdoor.
- βHigh Compatibility Our water bottle pump is suitable for all types of gallon bottles. Also compatible with bottles of different capacities: 2 to 5 gallon. Note: This automatic pump is suitable for neck lengths of 2.16 inches (5.5 cm) and gallon bottles with bottle cap.
- βPremium Service If you have any installation or quality problems within one month please contact us and we will provide you with a satisfactory solution.
- βEasy to use Too heavy to lift and flip the water bottle on the dispensing machine. With this elegant water bottle pump, you can enjoy refreshing water with a simple installation and touching the switch. No more lifting or tipping when you want to replace a new water bottle. It is easy to use and saves you time
- βSafe Material & Easy Operation Our gallon water pump made of high density ABS plastic and food grade silicone tube, BPA free, non-toxic and odorless. It is safe and easy to use. Simple installation and easy to use touch button. Our water bottle pump does NOT use stainless steel hose, so no need to worry about losing one.
- βUSB Rechargeable Battery Upgrade Newly upgraded internal chip in 2020, perfectly solve the problem of battery to charge. This gallon water pump built into a 1200mAh rechargeable lithium battery. Once fully charged, it can be used for 1 month or 5-6 bottles of 5 gallon water bottle, no need to charge every day.
- βHigh Compatibility Our water bottle pump is suitable for all kinds of gallon bottles. Also compatible with bottles of different capacities: 2 to 5 gallons. Note: This automatic pump is suitable for 2.16 inches (5.5 cm) necks and gallon bottles with bottle caps.
- βPremium Service If you have any installation or quality problem within one month, please contact us and we will provide you with a satisfactory solution.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Easy to Use Too heavy to lift and flip the water bottle onto the dispense machine. With this elegant water bottle pump, you can enjoy refreshing water by simple installation and touching the switch. No lifting or flipping anymore when you want to replace a new water bottle.It's easy to operate and save your time Safe Material &Easy operation Our gallon water pump made of high density ABS plastic and food grade silicone tube, BPA free, no toxic and no smell. It is safe and easy to use. Simple installation and easy to operate one touch button. Our water bottle pump do NOT use stainless steel pipe so no need to worry losing one. [ Upgrade USB Rechargeable Battery ] - Newly upgraded internal chip in 2020, perfectly solve the problem of battery problem to charge. This water gallon pump built in rechargeable 1200mAh lithium battery. Once full charged can used for 1 month or 5-6 bottles of 5 gallon water bottle, no need to charge every day. It can be taken along anywhere for water dispensing. Suit for Indoor or Outdoor. High Compatibility Our water bottle pump is suitable for all types of gallon bottles. Also compatible with bottles of different capacities: 2 to 5 gallon. Note: This automatic pump is suitable for neck lengths of 2.16 inches (5.5 cm) and gallon bottles with bottle cap. Premium Service If you have any installation or quality problems within one month please contact us and we will provide you with a satisfactory solution.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 35% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.