










CRUA 24 Inch Curved Gaming Monitor 200Hz, FHD 1080P 120% sRGB White Computer Monitor, Support AMD freesync, Low Motion Blur, Eye Care,Wall Mountable/Tilt...
In Stock
SKU: FDB35517
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CRUA |
| Department | Monitors |
| Assurances | We provide high-quality computer monitors and premium services. If you have any questions, you are welcome to contact us at any time, we are here to serve you and solve all your problems. |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Display Type | LCD(LED-back light) |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 Candela |
| Color Gamut | 120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | FreeSync, Flicker-Free, Blue Light Filter |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 12D x 45W x 60H Centimetres |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 2 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Blue Light Filter, Curved, Flicker-Free, Frameless, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Entertainment, Gaming |
| Colour | White |
| Mounting Type | Desk Mount,Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console, Laptop, Speaker, Tablet |
| Shape | Curved |
| Brand | CRUA |
| Model Number | CR240QD |
| Model Name | CR240QD |
| Manufacturer | CRUA |
| Built-In Media | 24 inch white gaming monitor, Base and support, DP and HDMI cable (1.5m/4.92ft), Instruction manual, Power cable (1.5m/4.92ft) |
| Item height | 60 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | CRUA |
| Warranty Description | 1-year warranty |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Item Model Number | FDB35517 |
About This Item
- ●Assurances: We provide high-quality computer monitors and premium services. If you have any questions, you are welcome to contact us at any time, we are here to serve you and solve all your problems.
- ●[24inch Gaming Monitor/Moniteur] 23.8-inch white curved monitor adopts VA panel with a fast refresh rate of 200hz and 2ms (GTG), which can enhance your overall gaming experience and provide a competitive advantage in e-sports. Using DP 1.4 cable can achieve 200hz/165hz/144hz refresh rate, while HDMI2.0 cable supports up to 144hz/120hz refresh rate.
- ●[Excellent Color] The WFHD computer monitor boasts a brightness of 300cd/m²,an 8-bit color depth with a stunning 16.7 million color gamut, a dynamic contrast ratio of 3000:1,and an impressive 120% sRGB coverage.Immerse yourself in rich and lifelike colors that capture every intricate detail of your images.With a wide 178°/178° viewing angle, it delivers consistent, sharp, and vibrant images from any position.
- ●[200Hz High-Speed Gaming Experience] This curved gaming monitor boasts a 200Hz refresh rate and FreeSync technology, delivering an immersive gaming experience. Thanks to FreeSync technology, the monitor synchronizes with your graphics card to eliminate tearing and stuttering, enhancing gameplay. Enjoy smooth gaming with no motion blur or ghosting.
- ●[Comfortable Viewing] Low blue light mode and flicker-free technology reduce eye fatigue during long-term use. The desktop monitor adopts a snap-on design, no tools required, easy to install. The stand supports a tilt range of -5° to 15° (±2°), allowing you to find the most comfortable viewing angle. Compatible with wall mounting (100x100mm) to save desktop space.
- ●[Versatile Connection] The desktop PC monitor features a three-sided narrow bezel for seamless multi-monitor setup. Equipped with DP1.4, HDMI2.0 and 3.5mm audio ports, it can be easily connected to various devices, and easily switch between work, study or entertainment.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
[24inch Gaming Monitor/Moniteur] 23.8-inch white curved monitor adopts VA panel with a fast refresh rate of 200hz and 2ms (GTG), which can enhance your overall gaming experience and provide a competitive advantage in e-sports. Using DP 1.4 cable can achieve 200hz/165hz/144hz refresh rate, while HDMI2.0 cable supports up to 144hz/120hz refresh rate. [Excellent Color] The WFHD computer monitor boasts a brightness of 300cd/m²,an 8-bit color depth with a stunning 16.7 million color gamut, a dynamic contrast ratio of 3000:1,and an impressive 120% sRGB coverage.Immerse yourself in rich and lifelike colors that capture every intricate detail of your images.With a wide 178°/178° viewing angle, it delivers consistent, sharp, and vibrant images from any position. [200Hz High-Speed Gaming Experience] This curved gaming monitor boasts a 200Hz refresh rate and FreeSync technology, delivering an immersive gaming experience. Thanks to FreeSync technology, the monitor synchronizes with your graphics card to eliminate tearing and stuttering, enhancing gameplay. Enjoy smooth gaming with no motion blur or ghosting. [Comfortable Viewing] Low blue light mode and flicker-free technology reduce eye fatigue during long-term use. The desktop monitor adopts a snap-on design, no tools required, easy to install. The stand supports a tilt range of -5° to 15° (±2°), allowing you to find the most comfortable viewing angle. Compatible with wall mounting (100x100mm) to save desktop space. [Versatile Connection] The desktop PC monitor features a three-sided narrow bezel for seamless multi-monitor setup. Equipped with DP1.4, HDMI2.0 and 3.5mm audio ports, it can be easily connected to various devices, and easily switch between work, study or entertainment. Assurances: We provide high-quality computer monitors and premium services. If you have any questions, you are welcome to contact us at any time, we are here to serve you and solve all your problems.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.