










CRZ YOGA Lightweight Straight Leg Workout Pants for Women 28"/30" Casual Ruched Work Gym Athletic Joggers with Pockets
(13 reviews)
$50.90
In Stock
SKU: 9127FEAD
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
XX-SmallX-SmallOakBlack
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CRZ YOGA |
| Department | Clothing, Shoes & Accessories |
| Inseam | 30 Inches. Relaxed Fit. Mid Rise |
| Size | XX-Small, X-Small, Small, Medium, Large, X-Large |
| Color | Oak, Black, Milky White (Bone), Dove Grey Heather, Light Lavender, Dark Red, Grey Sage, Hot Fudge Brown, Hibiscus Purple, Ink Blue, Taupe, Pomegranate, Cambric Blue, Legend Green, White Apricot, Light Army Green, Sparkle Blue |
| Department | womens |
| Color | Dark Red |
| Style Name | Cotton Fleece Straight Leg Sweatpants 28", Rs137a28 |
| Rise Style | High Rise |
| Leg Style | Straight |
| Fit Type | 28" |
| Pattern | Solid |
| Pattern Style | Solid |
| Pants Form Type | Sweatpants |
| Apparel Closure Type | Drawstring |
| Front Pleat Type | Flat Front |
| Brand Name | CRZ YOGA |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Cotton Fleece Straight Leg Sweatpants 28", Rs137a28 |
| Style Number | RS137A28 |
| Item Weight | 451 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Front Pocket Count | 2 |
| Material Type | Cotton Blend |
| Fabric Type | 69% Cotton, 31% Polyester |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Fabric Stretchability | Stretchable |
| Item Model Number | 9127FEAD |
About This Item
- βInseam: 30 Inches. Relaxed Fit. Mid Rise
- βDesigned for daily wear or workout
- βVertical pinstripes fabric, lightweight, breathable, quick-drying and soft
- βHand pockets with inner pocket for phone, keys, cards, etc
- βElastic waistband with drawstring
Customer Reviews (13)
4.9
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Designed for daily wear or workout Vertical pinstripes fabric, lightweight, breathable, quick-drying and soft Inseam: 30 Inches. Relaxed Fit. Mid Rise Hand pockets with inner pocket for phone, keys, cards, etc Elastic waistband with drawstring
Our Take
CRZ YOGA clothing at Vivabay is selected for comfort, durability, and style. We evaluate fabric quality, fit consistency, and value for money β so you can shop with confidence.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βAccurate sizing information provided to help you find the right fit.