



Custom Built PRC AMD Ryzen RX Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6-Core Processor RX 6400 4GB GDDR6 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State
$1,282.80
In Stock
SKU: BB05B00A
Key Features:
Gaming & EntertainmentMini Tower+31 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Processor (6-Cores, 12-Threads, Up to 4.6GHz) |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Graphics | AMD RX 6400 4GB GDDR6 Graphics |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 500W |
| Cooling System | AMD Wraith Stealth CPU Cooler |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600X |
| L2 Cache Per CPU | 3 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6400 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Graphics Card | AMD RX 6400 4GB GDDR6 Graphics |
| Graphics Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 256GB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| First Listed on Newegg | May 27, 2022 |
| Item Model Number | BB05B00A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom Built PRC AMD Ryzen RX Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6-Core Processor RX 6400 4GB GDDR6 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State Drive Wi-Fi Windows 10 Professional
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.