




Custom Built PRC AMD Ryzen Vega Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6-Core Processor Vega 7 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State Drive
$1,042.80
In Stock
SKU: 41312598
Color: Blue, 16GB DDR4, No Screen
Key Features:
Gaming & EntertainmentMini Tower+31 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Blue |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6-Core Processor |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Graphics | AMD Vega 7 Graphics 1.9GHz |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 500W |
| Cooling System | AMD Wraith Stealth CPU Cooler |
| Operating System | Windows 10 Proโ๐Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600G |
| L2 Cache Per CPU | 3 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 256GB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| First Listed on Newegg | May 20, 2022 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 41312598 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom Built PRC AMD Ryzen Vega Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6-Core Processor Vega 7 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State Drive Wi-Fi Windows 10 Professional
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- โFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- โ30-day hassle-free returns โ if it doesn't meet your expectations, send it back.