




Custom Built PRC AMD Ryzen Vega Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz 8-Core Processor Vega 8 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State Drive
$1,162.80
In Stock
SKU: 94F4B9DD
Color: Black, 16GB DDR4, No Screen
Key Features:
Gaming & EntertainmentMini Tower+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mini Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz 8-Core Processor |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 256GB SSD |
| Graphics | AMD Vega 8 Graphics 2.0Ghz |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 500W |
| Cooling System | AMD Wraith Stealth CPU Cooler |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700G |
| L2 Cache Per CPU | 4 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 256GB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| First Listed on Newegg | May 23, 2022 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 94F4B9DD |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom Built PRC AMD Ryzen Vega Gaming Desktop PC AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz 8-Core Processor Vega 8 Graphics 16GB DDR4 RAM 256GB Solid State Drive Wi-Fi Windows 10 Professional
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.