




Custom PRC PrismCore Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz 6-Core 16GB DDR4 RAM AMD Radeon RX 6600 8GB GDDR6 1TB NVMe SSD Wi-Fi 6
$958.80
In Stock
SKU: D051B0D4
Key Features:
Gaming & EntertainmentMicro Tower+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Micro Tower |
| Usage | Gaming |
| Color | Black |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Memory | 16GB DDR4 |
| Graphics | AMD Radeon RX 6600 |
| Power Supply | 600W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 3rd Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 3600 |
| CPU Base Frequency | 3.60GHz |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Dedicated |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 6600 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Commercial |
| First Listed on Newegg | September 24, 2025 |
| Item Model Number | D051B0D4 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom PRC PrismCore Special Edition Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz 6-Core 16GB DDR4 RAM AMD Radeon RX 6600 8GB GDDR6 1TB NVMe SSD Wi-Fi 6 BT 5.3 W11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.