






Custom PRC RGB DIY AMD Gaming PC AMD A12-9800 Quad Core 3.8Ghz 16GB Crucial Ballistix DDR4 RAM 120GB SSD 1TB HD GeForce GTX 650 2GB GDDR5 128-Bit HDMI
$1,148.40
In Stock
SKU: 6B047673
Key Features:
PriceRightComputersGaming+54 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Gaming |
| Model | RGB DIYPC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD A12-9800 3.8GHz Quad Core |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Memory | 8GB DDR4 |
| Storage | 120GB SSD + 1TB HD |
| Optical Drive | 16X DVD±RW Drive |
| Graphics | GeForce GTX 650 2GB GDDR5 |
| Audio | Realtek ALC887 7.1 Channel |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wireless Card | 300Mbps PCI-E WiFi Card |
| Power Supply | 550W |
| Monitor | Monitor not included |
| Case | DIYPC DIY-F2-W White SPCC Steel MicroATX Mini Tower Computer Case |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD A320 |
| Motherboard Name | Gigabyte GA-A320M-S2H AM4 mATX AMD Motherboard |
| CPU Type | A12-Series APU |
| Installed Qty | 1 |
| CPU Name | AMD A12-9800 |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce GTX 650 |
| GPU Memory | 2 GB GDDR5 |
| Graphics Card | GeForce GTX 650 2GB |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 2666 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| SSD | 120GB |
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | SATA III |
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek ALC887 |
| Audio Channels | 7.1 |
| LAN Chipset | REaltek GbE LAN |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 1 |
| PS/2 | 2 |
| Video Ports | 1 VGA, 1 DVI, 1 HDMI |
| Rear USB | 6 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 1x Headphone, 1x Microphone, 1x Line In |
| First Listed on Newegg | October 14, 2021 |
| Item Model Number | 6B047673 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom PRC RGB DIY AMD Gaming PC AMD A12-9800 Quad Core 3.8Ghz 16GB Crucial Ballistix DDR4 RAM 120GB SSD 1TB HD GeForce GTX 650 2GB GDDR5 128-Bit HDMI WiFi LG DVD-RW Windows 10 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.