
Custom PRC Ryzen 24-Core Liquid Cooled Workstation Computer PC AMD Threadripper 2970X 3.0Ghz GIGABYTE TRX40 AORUS PRO β 128 GB DDR4 RAM 6TB HDD 4TB
$6,168.00
In Stock
SKU: ADE284E5
Key Features:
PRCThermaltake Suppressor F31+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PRC |
| Series | Thermaltake Suppressor F31 |
| Part Number | 2970WX |
| Type | Business Desktops & Workstations |
| Usage | designer/engineer |
| Color | Black |
| Optical Drive | USB |
| Graphics | NVIDIA Quadro P600 |
| Ethernet | Gigabit |
| Wireless Card | WIFI 6 |
| Power Supply | Thermaltake Toughpower Grand RGB 850 Watts 80 Plus Gold |
| Monitor | Monitor not included |
| Case | ATX |
| Keyboard | USB |
| Mouse | USB |
| Operating System | Windows 10 ProβπCheck gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | AMD |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | 4.2GHz |
| CPU Main Features | 24 Core - 48 Threads |
| GPU/VGA Type | NVIDIA Quadro P620 |
| GPU Memory | 2 GB GDDR5 |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro P600 |
| Graphics Interface | PCI3 |
| Virtual Reality Ready | N/A |
| Memory Capacity | 128GB DDR4 |
| Form Factor | ATX |
| Memory Spec | 64 GB DDR4 |
| Memory Slot Total | 4 |
| SSD | 4TB |
| HDD | 6TB |
| HDD Interface | SATA |
| Optical Drive Type | DVD-R/RW |
| Screen Size | No Screen |
| Case Features | ATX Tower |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | March 31, 2021 |
| Item Model Number | ADE284E5 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom PRC Ryzen 24-Core Liquid Cooled Workstation Computer PC AMD Threadripper 2970X 3.0Ghz GIGABYTE TRX40 AORUS PRO β 128 GB DDR4 RAM 6TB HDD 4TB NVMe SSD 850W PSU WI-FI 6 Bluetooth 5.0 Windows 10 P
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.