






Custom PRC Ryzen Gaming PC AMD Ryzen 3 1300X 3.5GHz Quad-Core 8GB Crucial Ballistix DDR4 AMD Radeon RX 570 8GB GDDR5 HDMI VR Ready 120GB m.2 SSD 1TB
(2 reviews)
$1,758.00
In Stock
SKU: 830916D3
Key Features:
PriceRightComputersRyzen Gaming+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | PRC |
| Department | PRC |
| Brand | PriceRightComputers |
| Series | Ryzen Gaming |
| Model | CM Q300L |
| Part Number | Q300L-001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD RYZEN 3 1300X 4-Core 3.5 GHz (3.7 GHz Turbo) Socket AM4 CPU |
| Memory | 8GB DDR4 |
| Storage | 120GB NVM3 m.2 + 1TB HDD |
| Optical Drive | 16X DVD±RW Drive |
| Graphics | XFX/MSI/ASUS AMD Radeon RX 580 8GB GDDR5 PCIe Video Card |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wireless Card | 1200 Mbps 802.11ac PCIe WiFi Card |
| Power Supply | Thermaltake Smart Series 600W Power Supply |
| Monitor | Monitor not included |
| Case | Cooler Master MasterBox Q300L mATX Tower Case |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B450 |
| Motherboard Name | ASRock B450M-HDV Socket AM4/AMD MicroATX Motherboard |
| CPU Type | AMD Ryzen 3 1st Gen |
| CPU Name | AMD Ryzen 3 1300X |
| CPU Socket Type | AM4 |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
| Graphics Card | XFX/MSI/ASUS AMD Radeon RX 580 8GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 8GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 2666 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 120GB |
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | NVMe m.2 |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Realtek ALC892 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 20 x 10 x 20 |
| Weight | 27 |
| First Listed on Newegg | January 15, 2020 |
| Item Model Number | 830916D3 |
Customer Reviews (2)
5.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Custom PRC Ryzen Gaming PC AMD Ryzen 3 1300X 3.5GHz Quad-Core 8GB Crucial Ballistix DDR4 AMD Radeon RX 570 8GB GDDR5 HDMI VR Ready 120GB m.2 SSD 1TB HD 1200 Mbps 802.11ac WiFi LG DVDRW Windows 10 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 2 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.