










CyberPowerPC Gamer Master Gaming PC, AMD Ryzen 7 8700F 4.1GHz, GeForce RTX 5060 Ti 8GB, 16GB DDR5, 1TB PCIe 4.0 SSD, WiFi Ready & Windows 11 Home (GMA2900A2)
In Stock
SKU: 70E1744B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | Towers |
| System | AMD Ryzen 7 8700F 4.1GHz 8 Cores | AMD B850 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort |
| Connectivity | 2 x USB-C 3.2 | 4 x USB-A 3.2 | 2 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI |
| Item Weight | 17.74 Kilograms |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 8700F/RTX 5060 Ti 8GB |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 6000 MHz |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Processor Socket | AM5 |
| Processor Count | 20 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model Number | GMA2900A2 |
| Model Name | Gamer Master |
| Built-In Media | Desktop, Keyboard, Mouse, Power Cord |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 8700F |
| Country of Origin | USA |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 811842085854 |
| Manufacturer | CyberPowerPC |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5060 Ti 8GB |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Screen Size | 0.01 |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Item Model Number | 70E1744B |
About This Item
- βSystem: AMD Ryzen 7 8700F 4.1GHz 8 Cores | AMD B850 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home
- βGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort
- βConnectivity: 2 x USB-C 3.2 | 4 x USB-A 3.2 | 2 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio
- βTempered Side Case Panel | Custom RGB Lighting | Keyboard and Mouse
- β1 Year Parts & Labor Warranty, Free Lifetime Tech Support
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
System: AMD Ryzen 7 8700F 4.1GHz 8 Cores | AMD B850 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort Connectivity: 2 x USB-C 3.2 | 4 x USB-A 3.2 | 2 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio Tempered Side Case Panel | Custom RGB Lighting | Keyboard and Mouse 1 Year Parts & Labor Warranty, Free Lifetime Tech Support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.