






CyberPowerPC Gamer Supreme GML70935 - AMD Ryzen 7 9850X3D 4.7GHz, 32GB DDR5, AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, 2TB SSD & Win 11 Home
$3,118.80
In Stock
SKU: F614C921
Key Features:
CyberpowerPCGamer Supreme+49 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Series | Gamer Supreme |
| Model | GML70935 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 9850X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB PCIe 4.0 NVMe |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB |
| Power Supply | 1000W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9850X3D |
| CPU Base Frequency | 4.70GHz |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Socket Type | AM5 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Audio Chipset | Integrated |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | Internal Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Type C, 2 x USB 3.2 Type A |
| Front Audio Ports | 1 x Audio Jack |
| Video Ports | 1 x HDMI, 2 x DisplayPort |
| Rear USB | 1 x USB 3.2 Type C, 2 x USB 3.2 Type A, 2 x USB 2.0 Type A |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe x16, 2 x PCIe x1, 2 x M.2 |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.3'' x 9.3'' x 18.9'' |
| Weight | 43 lbs. |
| First Listed on Newegg | January 30, 2026 |
| Item Model Number | F614C921 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberPowerPC Gamer Supreme GML70935 β AMD Ryzen 7 9850X3D 4.7GHz, 32GB DDR5, AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, 2TB SSD & Win 11 Home
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.