










CyberPowerPC Gamer Xtreme VR Gaming PC, Intel Core i7-14700F 2.1GHz, GeForce RTX 5060 Ti 16GB, 16GB DDR5, 1TB PCIe 4.0 SSD, WiFi Ready & Windows 11 Home (GXiVR8040A17)
In Stock
SKU: 68819109
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | Towers |
| System | Intel Core i7-14700F 2.1GHz 20 Cores | Intel B760 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort |
| Connectivity | 2 x USB-C 3.2 | 3 x USB-A 3.2 | 4 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | White |
| Additional Features | High-end Graphics Card, Custom RGB Lighting, 7.1 Channel Audio, Gaming Software |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2Γ2, USB Type C |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello |
| Specification Met | Partially Met |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 14700F/RTX 5060 Ti 16GB |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Storage Drive |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 5 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
| Graphics Card Ram | 16 |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Processor Count | 20 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | USB-C, USB-A, Ethernet, WiFi, Bluetooth |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model Number | GXiVR8040A17 |
| Model Name | Gamer Xtreme VR |
| Built-In Media | Desktop, Keyboard, Mouse, Power Cord |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 14700F |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 811842085830 |
| Manufacturer | CyberPowerPC |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Cache Memory Installed Size | 33 |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 192 GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 6000 MHz |
| Screen Size | 0.01 |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Speaker Description | Integrated 7.1 Channel Audio Speakers |
| Speaker Type | Built-in 7.1 Channel Speakers |
| Brand | CyberpowerPC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Core i7 |
| CPU Speed | 3.4 GHz |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Screen Size | 0.01 |
| Item Model Number | 68819109 |
About This Item
- βSystem: Intel Core i7-14700F 2.1GHz 20 Cores | Intel B760 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home
- βGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort
- βConnectivity: 2 x USB-C 3.2 | 3 x USB-A 3.2 | 4 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio
- βTempered Side Case Panel | Custom RGB Lighting | Keyboard and Mouse
- β1 Year Parts & Labor Warranty, Free Lifetime Tech Support
- βSystem: Intel Core i7-13700KF 3.4GHz 8+8-Cores | Intel Z790 Chipset | 32GB DDR5 | 1TB PCI-E Gen4 NVMe SSD | 2TB HDD | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- βGraphics: NVIDIA GeForce RTX 4070 12GB Video Card | 1x HDMI | 2x DisplayPort
- βConnectivity: 6 x USB 3.1 | 2 x USB 2.0 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | 802.11AC Wi-Fi | Audio: 7.1 Channel | Keyboard and mouse
- βSpecial feature: Liquid Cool CPU | Tempered glass side case panel | Custom RGB case lighting | 7 colors gaming keyboard and mouse
- β1 Year Parts & Labor Warranty, Free Lifetime Tech Support
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
System: Intel Core i7-14700F 2.1GHz 20 Cores | Intel B760 Chipset | 16GB DDR5 6000MHz | 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD | Windows 11 Home Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB Graphics | 1x HDMI | 2x DisplayPort Connectivity: 2 x USB-C 3.2 | 3 x USB-A 3.2 | 4 x USB-A 2.0 | 1 x LAN | WiFi 6 | Bluetooth 5.3 | 7.1 Channel Audio Tempered Side Case Panel | Custom RGB Lighting | Keyboard and Mouse 1 Year Parts & Labor Warranty, Free Lifetime Tech Support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.