





CyberPowerPC Gamer Xtreme VR Gaming PC, Intel Core i9-14900KF 3.2GHz, GeForce RTX 5070 12GB, 32GB DDR5, 2TB PCIe 4.0 SSD, WiFi Ready & Windows 11 Home
$2,935.20
In Stock
SKU: 98EA66A3
Key Features:
CyberpowerPCGaming & Entertainment+14 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Gaming |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | 3.2GHz |
| CPU Base Frequency | 3.20GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 2TB PCIe |
| WLAN | Internal Wi-Fi |
| Case Features | ATX Tower |
| First Listed on Newegg | October 15, 2025 |
| Item Model Number | 98EA66A3 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberPowerPC Gamer Xtreme VR Gaming PC, Intel Core i9-14900KF 3.2GHz, GeForce RTX 5070 12GB, 32GB DDR5, 2TB PCIe 4.0 SSD, WiFi Ready & Windows 11 Home (GXiVR8080A39)
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.