






CyberpowerPC Gaming Desktop PC GM70928 AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home
(8 reviews)
$2,422.80
In Stock
SKU: 2D6E9E30
Key Features:
#93 in Gaming Desktop PCCyberpowerPC+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Best Seller Ranking | #93 in Gaming Desktop PC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model | GM70928 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB PCI-E NVME |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB |
| Power Supply | 1000W |
| Case | PHANTEKS NV5S |
| Cooling System | ARGB Liquid Cool |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 1 TB PCIe NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | December 04, 2025 |
| Item Model Number | 2D6E9E30 |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberpowerPC Gaming Desktop PC GM70928 AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.