






CyberpowerPC Gaming Desktop PC GM70929 AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 2TB NVMe SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home 64-bit
(8 reviews)
$2,758.80
In Stock
SKU: 02E57070
Key Features:
#32 in Gaming Desktop PCCyberpowerPC+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Best Seller Ranking | #32 in Gaming Desktop PC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model | GM70929 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Gaming, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Memory | 32 GB DDR5 |
| Storage | 2TB PCI-E 4.0 NVME SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT 16GB |
| Power Supply | 1000W |
| Case | PHANTEKS NV5S Black |
| Cooling System | ARGB Liquid Cool |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| CPU Socket Type | AM5 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | November 06, 2025 |
| Item Model Number | 02E57070 |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberpowerPC Gaming Desktop PC GM70929 AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 2TB NVMe SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home 64-bit
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.