






CyberpowerPC GML70300 AMD Ryzen 7 8700F Gaming Desktop PC
$2,458.80
In Stock
SKU: 953EC146
Key Features:
CyberpowerPCGML70300+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model | GML70300 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000MHz |
| Storage | 2TB PCIe 4.0 NVMe |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 1000W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Keyboard | USB RGB Keyboard |
| Mouse | USB RGB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | Integrated 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 3 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 3 x DisplayPort |
| Rear USB | 5 |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCI Express x 162 x PCI Express x 12 x M.2 |
| Dimensions H x W x D | 18.1" x 9.3" x 19.6" |
| Weight | 41 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 12, 2025 |
| Item Model Number | 953EC146 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberPowerPC Gamer Supreme Liquid Cool GML70300 β AMD Ryzen 7 8700F 4.1GHz CPU, 32GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB, 2TB PCIe 4.0 NVMe SSD & Win 11 Home
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.