







CyberpowerPC GXL70670 Intel Core i7-14700F Gaming Desktop PC
$1,966.80
In Stock
SKU: 7133442F
Key Features:
CyberpowerPCGXL70670+43 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | CyberpowerPC |
| Department | CyberpowerPC |
| Brand | CyberpowerPC |
| Model | GXL70670 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 6000MHz |
| Storage | 2TB PCIe 4.0 NVMe |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Keyboard | USB RGB Keyboard |
| Mouse | USB RGB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Storage Spec | 2TB PCIe 4.0 NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | Integrated 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 3 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 2 x DisplayPort |
| Rear USB | 6 |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCI Express x 162 x PCI Express x 12 x M.2 |
| Dimensions H x W x D | 18.1" x 9.3" x 19.3" |
| Weight | 43 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 24, 2025 |
| Item Model Number | 7133442F |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CyberPowerPC Gamer Supreme Liquid Cool GXL70670 β Intel Core i7-14700F 2.1GHz CPU, 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 2TB PCIe 4.0 NVMe SSD & Win 11 Home
Our Take
Looking for a reliable CyberpowerPC laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.