










Deli Food Containers with Lids - (48 Sets) 24-32 Oz Quart Size & 24-16 Oz Pint Size Airtight Food Storage Takeout Meal Prep Containers with 54 Lids, BPA-Free, Dishwasher,...
In Stock
SKU: 9B127867
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | JoyServe |
| Department | Food Containers |
| BULK PACK OF 48 SETS | Each bulk order includes a total of 48 Round Containers in 2 sizes and 54 lids. 24- 32 Oz Quart Size Capacity and 24- 16 oz Pint Size Food Storage Containers. Lids are one size and fits all, so you don't have to worry about searching for the right lid. Made for everyday use and an excellent choice for packaging leftovers, pre-made foods and even raw ingredients |
| MICROWAVE, FREEZER & DISHWASHER SAFE | Food containers with lids are microwave, freezer and (top rack) dishwasher safe. Excellent for catering, take-out, meal prep, saving leftovers, food storage, freezing soups or stock. Plus, these convenient containers have so more many uses including organizing small items around the home |
| LEAK-PROOF & AIRTIGHT LIDS | Use as travel containers, lunch containers or soup containers and not have to worry about leaks or spills. The container lids are airtight locking lids that provide leakproof storage. These premium restaurant quality food containers stack neatly and made to withstand everyday wear and tear |
| PREMIUM QUALITY BPA-FREE DELI CONTAINERS | Designed for years of use these food storage containers are made from food-safe polypropylene that is BPA-Free. They are made to withstand hot and cold temperatures for extended periods of time. That means you'll get the great quality you need that is perfect for a variety of uses. WARNING: Remove lid when used in the microwave |
| GREAT VALUE GUARANTEE | Get more for your money's worth with JoyServe Reusable Food Storage Containers in bulk. They offer you the best quality and value combo. These Deli Food Containers with Lids are premium quality, durable, lightweight, washable, reusable, and always backed by our 100% Satisfaction Guarantee |
| Brand Name | JoyServe |
| Recommended Uses For Product | Food Storage |
| Item Form | airtight container with snap closure |
| Manufacturer | JoyServe |
| Specific Uses For Product | Deli Takeout, Food Storage |
| Global Trade Identification Number | 00850033138030 |
| UPC | 850033138030 |
| Item Type Name | Food Storage Containers |
| Included Components | 16 Ounce Container, 32 Ounce Container, One-Size-Fits-All Lids |
| Country of Publication | China |
| Manufacturer Contact Information | Ama sales usa |
| Colour | Clear |
| Container Shape | Round |
| Capacity | 907 g |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 12.7W x 35.6H Centimetres |
| Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Item Volume | 16 Fluid Ounces |
| Unit Count | 48.00 Count |
| Size | 48 Sets - 16 & 32 oz |
| Material Type | Polypropylene |
| Material Features | BPA Free, Freezer Safe, Reusable |
| Is the item dishwasher safe | Yes |
| Material Type Free | BPA Free |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe, Microwave Safe (Container Only, Not Lid) |
| Is the item microwaveable | Yes |
| Other Special Features of the Product | Air Tight, Interchangeable Lids, Leak Resistant, Reusable |
| Closure Type | Snap |
| Item Model Number | 9B127867 |
About This Item
- βBULK PACK OF 48 SETS: Each bulk order includes a total of 48 Round Containers in 2 sizes and 54 lids. 24- 32 Oz Quart Size Capacity and 24- 16 oz Pint Size Food Storage Containers. Lids are one size and fits all, so you don't have to worry about searching for the right lid. Made for everyday use and an excellent choice for packaging leftovers, pre-made foods and even raw ingredients
- βMICROWAVE, FREEZER & DISHWASHER SAFE: Food containers with lids are microwave, freezer and (top rack) dishwasher safe. Excellent for catering, take-out, meal prep, saving leftovers, food storage, freezing soups or stock. Plus, these convenient containers have so more many uses including organizing small items around the home
- βLEAK-PROOF & AIRTIGHT LIDS: Use as travel containers, lunch containers or soup containers and not have to worry about leaks or spills. The container lids are airtight locking lids that provide leakproof storage. These premium restaurant quality food containers stack neatly and made to withstand everyday wear and tear
- βPREMIUM QUALITY BPA-FREE DELI CONTAINERS: Designed for years of use these food storage containers are made from food-safe polypropylene that is BPA-Free. They are made to withstand hot and cold temperatures for extended periods of time. That means you'll get the great quality you need that is perfect for a variety of uses. WARNING: Remove lid when used in the microwave
- βGREAT VALUE GUARANTEE: Get more for your money's worth with JoyServe Reusable Food Storage Containers in bulk. They offer you the best quality and value combo. These Deli Food Containers with Lids are premium quality, durable, lightweight, washable, reusable, and always backed by our 100% Satisfaction Guarantee
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
BULK PACK OF 48 SETS: Each bulk order includes a total of 48 Round Containers in 2 sizes and 54 lids. 24- 32 Oz Quart Size Capacity and 24- 16 oz Pint Size Food Storage Containers. Lids are one size and fits all, so you don't have to worry about searching for the right lid. Made for everyday use and an excellent choice for packaging leftovers, pre-made foods and even raw ingredients MICROWAVE, FREEZER & DISHWASHER SAFE: Food containers with lids are microwave, freezer and (top rack) dishwasher safe. Excellent for catering, take-out, meal prep, saving leftovers, food storage, freezing soups or stock. Plus, these convenient containers have so more many uses including organizing small items around the home LEAK-PROOF & AIRTIGHT LIDS: Use as travel containers, lunch containers or soup containers and not have to worry about leaks or spills. The container lids are airtight locking lids that provide leakproof storage. These premium restaurant quality food containers stack neatly and made to withstand everyday wear and tear PREMIUM QUALITY BPA-FREE DELI CONTAINERS: Designed for years of use these food storage containers are made from food-safe polypropylene that is BPA-Free. They are made to withstand hot and cold temperatures for extended periods of time. That means you'll get the great quality you need that is perfect for a variety of uses. WARNING: Remove lid when used in the microwave GREAT VALUE GUARANTEE: Get more for your money's worth with JoyServe Reusable Food Storage Containers in bulk. They offer you the best quality and value combo. These Deli Food Containers with Lids are premium quality, durable, lightweight, washable, reusable, and always backed by our 100% Satisfaction Guarantee
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.7/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.