









Desktop Motherboard Micro ATX Motherboard 1155Motherboard Mainboard for Ddr3 I7 Nvme I3 Socket I5 Ngff Lga1155 Output Vga Lga 1155 H61 6 Usb2.0 M.2 LAN, Lga 1155 Motherboard CPU
In Stock
SKU: AEBB8B84
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | gernie |
| Department | Motherboards |
| Fast Storage Interface | This LGA 1151 motherboard comes with M.2 NVMe NGFF interface, allowing you to choose between high or low speed PCIe hard disk switch and SATA2.0 channel. |
| High Performance Design | Using the most advanced technology and materials, it provides high speed and stability, which can fully meet the needs of gamers and professional users. |
| 3 Phase Power | Designed with a 3 phase power supply and all solid state capacitor design, this ATX motherboard ensures stable and , providing a solidfor your computer system. The 24+4pin power socket further enhances power delivery. |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Compatible Processors | Intel Celeron |
| Chipset Type | Intel H61 |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Core i3 |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI, PCI-Express x16 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 12 |
| System Bus Standard Supported | SATA 2 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 6 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | gernie |
| Model Name | gerniehoar9p5ngi |
| Model Number | gerniehoar9p5ngi |
| Country of Origin | China |
| Item Model Number | AEBB8B84 |
About This Item
- βFast Storage Interface: This LGA 1151 motherboard comes with M.2 NVMe NGFF interface, allowing you to choose between high or low speed PCIe hard disk switch and SATA2.0 channel.
- βHigh Performance Design: Using the most advanced technology and materials, it provides high speed and stability, which can fully meet the needs of gamers and professional users.
- β3 Phase Power: Designed with a 3 phase power supply and all solid state capacitor design, this ATX motherboard ensures stable and , providing a solidfor your computer system. The 24+4pin power socket further enhances power delivery.
- βHIGH COMPATIBILITY FOR LGA1155 SOCKET Supports i3/i5/i7 processors and Pentium/Celeron series CPUs
- βFAST STORAGE M.2 NVMe NGFF interface with options for high or low speed PCIe hard disk and SATA2.0 channel, providing flexible storage solutions.
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Fast Storage Interface: This LGA 1151 motherboard comes with M.2 NVMe NGFF interface, allowing you to choose between high or low speed PCIe hard disk switch and SATA2.0 channel. High Performance Design: Using the most advanced technology and materials, it provides high speed and stability, which can fully meet the needs of gamers and professional users. 3 Phase Power: Designed with a 3 phase power supply and all solid state capacitor design, this ATX motherboard ensures stable and , providing a solidfor your computer system. The 24+4pin power socket further enhances power delivery. HIGH COMPATIBILITY FOR LGA1155 SOCKET Supports i3/i5/i7 processors and Pentium/Celeron series CPUs FAST STORAGE M.2 NVMe NGFF interface with options for high or low speed PCIe hard disk and SATA2.0 channel, providing flexible storage solutions.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 24% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.