




Development Board Module Bluetooth Dual Core Serial Module ESP-WROOM-32 Module for IOT Module for Audio Coding Audio Stream MP3 Decoding
In Stock
SKU: 5903773A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Walfront |
| Department | Network Transceivers |
| Processor Speed | 0.08 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | FreeRTOS |
| Processor Brand | Espressif |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Compatible Devices | Camera, Microcontroller, Audio Devices |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Processor Count | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 8L x 7W x 6H Centimetres |
| Brand | Walfront |
| Model Name | ESP-WROOM-32 |
| Built-In Media | 1 * ESP32 Module |
| UPC | 792117159022 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 6 Centimetres |
| Manufacturer | Wal front |
| Item Weight | 0.01 Kilograms |
| Manufacturer Contact Information | shenzhenshi, guangdongsheng 518109,CN |
| Item Model Number | 5903773A |
About This Item
- βExtendable&Adaptive -- This module has D0WDQ6 chip, which is extendable and adaptive.
- βIndividually Controlled -- Two CPU cores can be individually controlled or powered.
- β80 MHz To 240 MHz -- Clock frequency adjusting range is 80 MHz to 240 MHz.
- βConstantly Monitor -- Users can cut off the CPU power supply, use low-power coprocessor to constantly monitor the state of peripheral or whether some analog is the threshold.
- βIntegrates Peripherals -- also integrates rich peripherals, including capacitive touch sensors, hall sensors, low noise sensor amplifier, card interface, Ethernet interface, high-speed SDIO/S P I, UART, I2S, I2C, etc.
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Extendable&Adaptive -- This module has D0WDQ6 chip, which is extendable and adaptive. Individually Controlled -- Two CPU cores can be individually controlled or powered. 80 MHz To 240 MHz -- Clock frequency adjusting range is 80 MHz to 240 MHz. Constantly Monitor -- Users can cut off the CPU power supply, use low-power coprocessor to constantly monitor the state of peripheral or whether some analog is the threshold. Integrates Peripherals -- also integrates rich peripherals, including capacitive touch sensors, hall sensors, low noise sensor amplifier, card interface, Ethernet interface, high-speed SDIO/S P I, UART, I2S, I2C, etc.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 1% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.