










Dowinx Gaming Chair Fabric with Pocket Spring Cushion, Ergonomic Computer Chair with Footrest, Gamer Chair for Adults, Home Office Game Chair with Massage Lumbar Support(Beige...
In Stock
SKU: 330DCB0A
Option: Select an option
Price range: $164.00 – $189.90
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dowinx |
| Department | Computer Gaming Chairs |
| Brand | Dowinx |
| Age Range Description | Adult |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Model Number | 4c92723e-1fd9-4e50-9196-de513e7be7db |
| Manufacturer | Dowinx |
| Item height | 26.5 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | dowinx |
| Reclining Position Count | 2 |
| Colour | Beige |
| Back Style | Mid Back |
| Pattern | Solid |
| Arm Style | Standard |
| Leg Style | Pedestal |
| Item Dimensions D x W x H | 82D x 57W x 26.5H Centimetres |
| Size | 82 cm (H) x 57 cm (W) x 82 cm (D) |
| Unit Count | 1 Count |
| Material | Metal |
| Frame Material Type | Metal |
| Seat Material Type | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Brand | Opiesit |
| Color | Green |
| Product Dimensions | 22"D x 22"W x 51"H |
| Size | 25 inches (L) x 25 inches (W) x 56 inches (H) |
| Back Style | Wing Back |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Maximum Weight Recommendation | 400 Pounds |
| Style | No Massage |
| Pattern | Solid |
| Age Range (Description) | Adult |
| Included Components | Arm Pad |
| Shape | L-Shape |
| Model Name | 900 |
| Arm Style | Rounded |
| Seat Back Interior Height | 30 Meters |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Seat Depth | 22 inches |
| Leg Style | Straight Leg |
| Reclining Position Count | 3 |
| Form Factor | Recliner |
| Manufacturer | Opiesit |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Item Weight | 38 pounds |
| Item model number | 900 |
| Date First Available | June 9, 2025 |
| Material | Iron |
| Available Options | 5 variants |
| Item Model Number | 330DCB0A |
About This Item
- ●🌟🌟Sofa-Like Comfort with Pocket Spring Cushion----Designed for maximum comfort, this chair features independent pocket springs in the seat (like a luxury sofa) paired, the seat height can be vertically adjusted by 10 cm to match your desk height perfectly, while the backrest offers a wide reclining range from 90° to 155°. Easily switch between upright support for focused gaming at 90° and a relaxed recline up to 155° for breaks.
- ●✨✨Comfortable Gaming Chair with Pocket Spring Cushion---This Ergonmic gaming chair is designed according to the human body structure, The independent pocket springs in the seat provide a sofa-like sitting experience.It effectively relieves pressure, ensuring long-lasting comfort and support during extended gaming or working sessions.making this gaming chair as a perfect choice for game rooms or modern offices.
- ●✨✨Reclining Gamer Chair---The independent pocket springs in the seat provide a sofa-like sitting experience.High-density foam adapts to your body's shape, evenly distributes weight, and relieves pressure, ensuring a comfortable experience.When the seat is tilted, the upholstered armrest will reach a comfortable sleep state as the chair expands and contracts.The included headrest and lumbar support pillow provide additional comfort.
- ●✨✨Big and Tall Gaming Chair---Heavy-Duty Ergonomic Gaming Chair for adults, this big and tall gaming chair features a 19.6" seat, 30" high back, and heavy duty nylon base are able to withstand up to 350 lbs. With cold-cure foam and a certified base tested for 100,000 reclines, it's a durable heavy duty gaming chair for daily use.
- ●✨✨Customer Service---We offer 1-Year 100% satisfaction guarantee. 3 -Year Warranty for Quality-Related Issues, If you have any question, please contact us and we will provide you with a solution. If you encounter problems during the installation process, please contact us and we will provide installation videos or online guidance.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Dowinx Gaming Chair Fabric with Pocket Spring Cushion, Ergonomic Computer Chair with Footrest, Gamer Chair for Adults, Home Office Game Chair with Massage Lumbar Support(Beige... is made by Dowinx, a brand carried and evaluated by Vivabay. We recommend checking the specs carefully to ensure it meets your workflow requirements. Available with free shipping, secure payment, and our 30-day return guarantee.
Our Take
Looking for a reliable Dowinx laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 21% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.