










Gaming Headset for PC, Ps5, Switch, Mobile, Gaming Headphones for Nintendo with Noise Canceling Mic, Deep Bass Stereo Sound
In Stock
SKU: 51B13221
Color: Select an option
Price range: $22.80 β $30.00
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Tatybo |
| Department | Gaming Headsets |
| Crystal Surround Sound | High precision 50mm magnetic neodymium drivers, immersive gaming experience with incredibly realistic sound. What you play, where you are. Great gaming headset for football games, shooting games, race games, switch games, etc. |
| Professional Comfort | Ultra lightweight design. Our gaming headphone is less than 8 oz with high quality memory protein earmuffs and elastic head pad, which is customized designed for long time wearing. No worry and no complains for ears hurts from several hours gaming. |
| Flexible Noise Cancellation Mic | With 360Β° flexible design, easily one mute control, and clear chatting sound picked up made you or your kids not only a good gamer, but also a great teamer. |
| Trusted Durability | Braided cord, aluminum headband, triple fixed welding request and professional structure design allow you needn't to pay for any carelessness such as falling down, dragging, twisting. |
| Note 1 | This xbox headset is not suit for xbox 360. |
| Note 2 | This playstation headset is not suit for ps3 if you don't have a 3.5mm jack adapter. |
| Note 3 | The usb connector is only for led light power, our gaming headset is not a usb headset. |
| Brand Name | Tatybo |
| Model Number | XW1 |
| Model Name | YZ-US-GM-1B |
| Built-In Media | Jack cable, USB extension Cable, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 724781900129 |
| Manufacturer | Tatybo |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Rounded |
| Control Type | Volume Control |
| Item Weight | 8 ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PS4, PS5, Xbox One, PC, Laptops, Gaming Devices with 3.5mm jack |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | wired |
| Color | Black Blue |
| Theme | Video Game |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 51B13221 |
About This Item
- βCrystal Surround Sound: High precision 50mm magnetic neodymium drivers, immersive gaming experience with incredibly realistic sound. What you play, where you are. Great gaming headset for football games, shooting games, race games, switch games, etc.
- βProfessional Comfort: Ultra lightweight design. Our gaming headphone is less than 8 oz with high quality memory protein earmuffs and elastic head pad, which is customized designed for long time wearing. No worry and no complains for ears hurts from several hours gaming.
- βFlexible Noise Cancellation Mic: With 360Β° flexible design, easily one mute control, and clear chatting sound picked up made you or your kids not only a good gamer, but also a great teamer.
- βTrusted Durability: Braided cord, aluminum headband, triple fixed welding request and professional structure design allow you needn't to pay for any carelessness such as falling down, dragging, twisting.
- βNote 1: This xbox headset is not suit for xbox 360.
- βNote 2: This playstation headset is not suit for ps3 if you don't have a 3.5mm jack adapter.
- βNote 3: The usb connector is only for led light power, our gaming headset is not a usb headset.
- βAlmost suit for all game console which with 3.5mm jack, it's a good ps4 headset, a wonderful ps5 headset, also a great xbox one headset, used on pc, and same could on the switch.
- βLightweight frame, cool design and shinning led light, it's a wonderful gifts for Christmas and birthday, for boys and girls, for families and friends.
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Crystal Surround Sound: High precision 50mm magnetic neodymium drivers, immersive gaming experience with incredibly realistic sound. What you play, where you are. Great gaming headset for football games, shooting games, race games, switch games, etc. Professional Comfort: Ultra lightweight design. Our gaming headphone is less than 8 oz with high quality memory protein earmuffs and elastic head pad, which is customized designed for long time wearing. No worry and no complains for ears hurts from several hours gaming. Flexible Noise Cancellation Mic: With 360Β° flexible design, easily one mute control, and clear chatting sound picked up made you or your kids not only a good gamer, but also a great teamer. Trusted Durability: Braided cord, aluminum headband, triple fixed welding request and professional structure design allow you needn't to pay for any carelessness such as falling down, dragging, twisting. Almost suit for all game console which with 3.5mm jack, it's a good ps4 headset, a wonderful ps5 headset, also a great xbox one headset, used on pc, and same could on the switch. Lightweight frame, cool design and shinning led light, it's a wonderful gifts for Christmas and birthday, for boys and girls, for families and friends. Note 1: This xbox headset is not suit for xbox 360. Note 2: This playstation headset is not suit for ps3 if you don't have a 3.5mm jack adapter. Note 3: The usb connector is only for led light power, our gaming headset is not a usb headset.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Tatybo gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 12 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.