








Gaming Headset with Microphone, Cat Ears Headphones for PC/PS4/PS5/Switch, RGB Backlight & Virtual Surround Sound, Lightweight Over Ear Headphones with Auto-Adjustable Headband
In Stock
SKU: D617F5A3
Option: Select an option
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ONITOON |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand | ONITOON |
| Model Number | X26 |
| Model Name | X26 Pink |
| Built-In Media | 1* 2 in 1 Adpater Cable, 1* Gaming Headset, 2* Pink Cat Ears, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 26 |
| UPC | 710329677318 |
| Manufacturer | ONITOON |
| Manufacturer Contact Information | ONITOON |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Colour | Pink Cat Ear |
| Theme | Unicorn |
| Style Name | Cat Ears |
| Item Weight | 356 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 105 dB |
| Frequency Range | 20Hz - 20kHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Adjustable Headband, Cat Ears & Noise Canceling Mic, Lightweight, RGB Backlight, Virtual 7.1 Surround Sound |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Professional |
| Antenna Location | Daily Use, Gaming, Movies, Music |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS5, Xbox One Series X/S, Nintendo Switch, Desktop, Laptop, Tablet, iOS Devices, Cell Phone, 3.5mm Jack Support Devices |
| Cable Features | USB port for RGB lighting, Audio/Mic Splitter Adapter for Listening and Speaking |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Cat Ears |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Button |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 105 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | X26 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Communication Technology | Wired |
| Included Components | 1* Audio/Mic Splitter Cable, 1* Gaming Headset, 2* Detachable Cat Ears, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult,Kids,Teen |
| Material | Plastic, Memory Foam |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Professional |
| Recommended Uses For Product | Daily Use, Gaming, Music, Office, Watch Videos |
| Compatible Devices | Desktop/laptop, Gaming Consoles, PC, PS4/PS5/XBOX/Switch, Phone/Tablet |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | USB port for RGB lighting; Audio/Mic Splitter Adapter for Listening and Speaking |
| Item Weight | 12.6 ounces |
| Customer Package Type | FFP |
| Style | Cat Ear |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Button |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Earpiece Shape | Rounded |
| Series Number | 1 |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| UPC | 710329677301 |
| Noise Control Features | Passive Noise Cancellation |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Detachable Cat Ears, Ergonomic, Noise Canceling Mic, Rainbow RGB Light, Surround Sound |
| Manufacturer | ONITOON |
| Package Dimensions | 8.74 x 7.68 x 4.25 inches |
| Item model number | X26 |
| Date First Available | February 26, 2024 |
| Brand | ONITOON |
| Color | Black Cat Ear |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | D617F5A3 |
About This Item
- ●【Multi-Platform Compatible】ONITOON Gaming headset with mic is compatible with a wide range of platforms including PC, PS4, PS5, Xbox One Series X/S (No included adapter), Nintendo Switch, desktop, laptop, tablet, iOS devices, computer, cell phone, 3.5mm jack support devices. Versatile to meet all your needs for gaming.
- ●【Rainbow RGB Lights】The lightweight gaming headphones has charming and dazzling RGB lighting, full of personality and vitality, adding colorful elements to your gaming space, creating a sense of atmosphere in the gaming environment.
- ●【Immersive Surround Sound】Cat ears headset with 50 mm neodymium magnetic driver for stunning effects, enhancing sound layering. These precise sound positioning, virtual surround sound brings you an immersive gaming experience,takes your gaming to the next level!
- ●【Detachable Cat Ears & Noise-Canceling Mic】Cat ears can be detached, you can wear them or not, just depending on your mood. Black wired gaming headset with onmi-directional microphone reduce background noise, ensuring a clear and accurate voice transmission with your teammates.
- ●【Lightweight & Superior Comfort】Weighing 356 grams, the RGB backlight headphones offer cozy comfortable feelings with breathable memory foam ears cushions. Auto-adjustable headband fit different head shape. Enjoy extended wear with ergonomic design of these ps4 pc headphones.
- ●【Cute Appearance】The cat ears are removable, you can decide whether to wear them or not. Come in black color appearance with RGB lights on the ear shells, the gaming headset is great for kids, young girls, wife, female friend
- ●【Rainbow RGB Lights】The cat ear gaming headset has gradient dazzling RGB lighting, full of personality and vitality, adding colorful elements to your gaming space, enhances the atmosphere of the game
- ●【Immersive Surround Sound】Cat ears headphones with 50 mm neodymium magnetic drivers for stunning listening effects. Enhanced sound layering and precise sound positioning brings you an immersive gaming experience that takes your gaming to the next level!
- ●【Ergonomic Design】Superior Comfort. Weigh at 356 grams bare, the cat headset offer cozy comfortable feelings with memory foam ears cushions. Self-adjusting headband is able to adjust to the head size of different users,reduces head pressure
- ●【Multi-Platform Compatible】ONITOON Gaming Headset with Microphone is compatible with PC, PS4, PS5, Xbox(adapter needed), Nintendo Switch, desktop, laptop, tablet, iOS devices, cell phone, 3.5mm jack support devices. Versatile to meet all your needs for gaming. *Note: Connecting to Switch series consoles, the mic is not compatible. The cat ears headphone not work on the XBOX 360
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Multi-Platform Compatible】ONITOON Gaming headset with mic is compatible with a wide range of platforms including PC, PS4, PS5, Xbox One Series X/S (No included adapter), Nintendo Switch, desktop, laptop, tablet, iOS devices, computer, cell phone, 3.5mm jack support devices. Versatile to meet all your needs for gaming. 【Rainbow RGB Lights】The lightweight gaming headphones has charming and dazzling RGB lighting, full of personality and vitality, adding colorful elements to your gaming space, creating a sense of atmosphere in the gaming environment. 【Immersive Surround Sound】Cat ears headset with 50 mm neodymium magnetic driver for stunning effects, enhancing sound layering. These precise sound positioning, virtual surround sound brings you an immersive gaming experience,takes your gaming to the next level! 【Detachable Cat Ears & Noise-Canceling Mic】Cat ears can be detached, you can wear them or not, just depending on your mood. Black wired gaming headset with onmi-directional microphone reduce background noise, ensuring a clear and accurate voice transmission with your teammates. 【Lightweight & Superior Comfort】Weighing 356 grams, the RGB backlight headphones offer cozy comfortable feelings with breathable memory foam ears cushions. Auto-adjustable headband fit different head shape. Enjoy extended wear with ergonomic design of these ps4 pc headphones.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right ONITOON gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 30% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.