










Gaming Headset with Microphone for Pc, Xbox One Series X/s, Ps4, Ps5, Switch, Stereo Wired Noise Cancelling Over-Ear Headphones with Mic, RGB, for Computer, Laptop, Mac,...
In Stock
SKU: 0E747038
Color: 1.0 Count, 50 Millimeters, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Black, Classic
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | IMYB |
| Department | Headsets |
| Brand Name | IMYB |
| Model Number | A36 |
| Model Name | IMYB Gming Headset A36 |
| Built-In Media | Headphones |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Manufacturer | IMYB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Sensitivity | 42 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Adjustable Headband, Microphone Included, Surround Sound, Tangle Free Cord, Volume Control |
| Enclosure Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Nintendo 3DS, Switch, Laptop, PSP, Tablet, iPad, Computer, Mobile Phone, 3.5mm jack device |
| Cable Features | Tangle Free |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Not |
| Color | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Classic |
| Available Options | 6 variants |
| Item Model Number | 0E747038 |
About This Item
- ●【Multi-platform Compatible】 Gaming headset with microphone for PC, PS4, PS5, Xbox One Series X/S (older version requires adapter), Nintendo 3DS, Switch, Laptop, PSP, Tablet, iPad, Computer, Mobile Phone, 3.5mm jack device.
- ●【Surrounding Stereo Subwoofer】 Gaming headset with high power 50mm neodymium magnet drivers, greatly enhance the expressiveness and sense of depth of voice playback details, powerful sound quality provide you immersive gaming experience.
- ●【Noise Isolating Microphone】Headset integrated onmi-directional microphone can transmit high quality communication with its premium noise isolating function, which enables you to clearly deliver or receive messages while you are in a gamer.
- ●【Humanised Design】 Soft and skin-friendly ear cushions, flexible headband with thickening pads, headset weight is only 0.77lb, lightweight and comfortable design provides you with a long-lasting excellent gaming experience.
- ●【Professional Gaming Headset】Gaming headphones with 6.5ft high tensile strength, anti-tangle braided cable, rotary volume control and button microphone mute.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Multi-platform Compatible】 Gaming headset with microphone for PC, PS4, PS5, Xbox One Series X/S (older version requires adapter), Nintendo 3DS, Switch, Laptop, PSP, Tablet, iPad, Computer, Mobile Phone, 3.5mm jack device. 【Surrounding Stereo Subwoofer】 Gaming headset with high power 50mm neodymium magnet drivers, greatly enhance the expressiveness and sense of depth of voice playback details, powerful sound quality provide you immersive gaming experience. 【Noise Isolating Microphone】Headset integrated onmi-directional microphone can transmit high quality communication with its premium noise isolating function, which enables you to clearly deliver or receive messages while you are in a gamer. 【Humanised Design】 Soft and skin-friendly ear cushions, flexible headband with thickening pads, headset weight is only 0.77lb, lightweight and comfortable design provides you with a long-lasting excellent gaming experience. 【Professional Gaming Headset】Gaming headphones with 6.5ft high tensile strength, anti-tangle braided cable, rotary volume control and button microphone mute.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 62% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.