







Gaming Headset with Microphone, Gaming Headphones for PS4 PS5 PC with RGB Lights, PlayStation Headset with Noise Reduction 7.1 Surround Sound Over-Ear and Wired 3.5mm Jack (Black)
In Stock
SKU: 61046A63
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Nanddi |
| Department | Gaming Headsets |
| Brand | Nanddi |
| Model Number | K8 |
| Model Name | K8 |
| Built-In Media | CD |
| Age Range Description | Adult,kid |
| Customer Package Type | Flat Free Package |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 8 |
| UPC | 710329911139 |
| Manufacturer | Nanddi |
| Item height | 4.06 inches |
| Manufacturer Contact Information | Nanddi. Inc |
| Colour | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Over Ear |
| Item Weight | 340 g |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Range | 20 Hz-20 KHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Game consoles, computers, phones, tablets |
| Cable Features | USB Port for RGB light, Audio/Mic Splitter Adapter for speaking and listening |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Rounded |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Wired Controller |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | K8 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Communication Technology | Wired |
| Included Components | 1* 3.5mm Jack, 1*Gaming Headset, 1*Operating instructions |
| Age Range (Description) | All ages |
| Material | Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Compatible for New Xbox, PS4/5, Laptop, Switch |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | USB Port for RGB light; Audio/Mic Splitter Adapter for speaking and listening |
| Item Weight | 12 ounces |
| Customer Package Type | Flat Free Package |
| Control Method | Remote |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Wired |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| UPC | 786402485545 |
| Input Device Interface | Audio jack |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Lightweight, Microphone Includ, Surround Sound |
| Manufacturer | Nanddi |
| Package Dimensions | 8.46 x 7.01 x 3.98 inches |
| Item model number | K8 |
| Date First Available | December 28, 2021 |
| Units | 1.0 Count |
| Brand | Nanddi |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Item Model Number | 61046A63 |
About This Item
- ●【Immersive Gaming Experience】The gaming headset features premium 50mm, neodymium-magnet drivers. It provides high-quality simulated surround sound, such as gunshots, enemy footsteps, and more, to enhance the immersive gaming experience. You can more accurately distinguish the source direction of the sound.
- ●【Scientific and Comfortable Design】The PS4 headset provides game lovers with a comfortable wearing experience, the headband is retractable and adjustable and uses upgraded lightweight materials. The earmuffs are larger, softer, and more comfortable than ordinary headsets, reducing the pressure on the head. You can wear it for hours without pain.
- ●【Multi-Platform Compatibility】This gaming headset with mic is compatible with multiple game devices, such as PS4, PS5, PC, iOS, Android device. Note that it does not work with Xbox 360 and PS3; older Xbox Ones require a Microsoft adapter (not included).
- ●【Noise Reduction Microphone】The Xbox headset features a sensitive adjustable microphone with upgraded noise-canceling technology. It filters out most of the ambient noise around you, allowing you to talk in real-time with no lag. Lets you chat with other gamers in crystal clear audio.
- ●【High-quality after-sales service】 We provide comprehensive and professional after-sales service for each gaming headphone. If you have any questions, you can contact our Amazon store, customer service will reply to you within 24 hours.
- ●【Immersive Gaming Experience】The gaming headset features premium 50mm, neodymium-magnet drivers. It provides high-quality simulated surround sound, such as gunshots, enemy footsteps, and more, to enhance the immersive gaming experience. You can more accurately distinguish the source direction of the sound.
- ●【Scientific and Comfortable Design】The PS4 headset provides game lovers with a comfortable wearing experience, the headband is retractable and adjustable and uses upgraded lightweight materials. The earmuffs are larger, softer, and more comfortable than ordinary headsets, reducing the pressure on the head. You can wear it for hours without pain.
- ●【Multi-Platform Compatibility】This gaming headset with mic is compatible with multiple game devices, such as PS4, PS5, PC, Xbox (adapter required), Xbox S/X, iOS, Android device. Note that it does not work with Xbox 360 and PS3; older Xbox require a Microsoft adapter (not included).
- ●【Noise Reduction Microphone】The Xbox headset features a sensitive adjustable microphone with upgraded noise-canceling technology. It filters out most of the ambient noise around you, allowing you to talk in real-time with no lag. Lets you chat with other gamers in crystal clear audio.
- ●【High-quality after-sales service】 We provide comprehensive and professional after-sales service for each gaming headphone. If you have any questions, you can contact our Amazon store, customer service will reply to you within 24 hours.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Immersive Gaming Experience】The gaming headset features premium 50mm, neodymium-magnet drivers. It provides high-quality simulated surround sound, such as gunshots, enemy footsteps, and more, to enhance the immersive gaming experience. You can more accurately distinguish the source direction of the sound. 【Scientific and Comfortable Design】The PS4 headset provides game lovers with a comfortable wearing experience, the headband is retractable and adjustable and uses upgraded lightweight materials. The earmuffs are larger, softer, and more comfortable than ordinary headsets, reducing the pressure on the head. You can wear it for hours without pain. 【Multi-Platform Compatibility】This gaming headset with mic is compatible with multiple game devices, such as PS4, PS5, PC, iOS, Android device. Note that it does not work with Xbox 360 and PS3; older Xbox Ones require a Microsoft adapter (not included). 【Noise Reduction Microphone】The Xbox headset features a sensitive adjustable microphone with upgraded noise-canceling technology. It filters out most of the ambient noise around you, allowing you to talk in real-time with no lag. Lets you chat with other gamers in crystal clear audio. 【High-quality after-sales service】 We provide comprehensive and professional after-sales service for each gaming headphone. If you have any questions, you can contact our Amazon store, customer service will reply to you within 24 hours.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Nanddi gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 10% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.