








Gaming Microphone for PC: USB Mic for Podcasts Videos & Streaming - Condenser Mic with Quick Mute & Pop Filter - RGB Microphone Gift for Gamer boys - Compatible with PS4/5 &...
In Stock
SKU: 2A5494CB
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | COCONISE |
| Department | Multipurpose |
| Gradient RGB Symphony Lights | Cyclic and gradient RGB lights, in line with your live broadcast aesthetics. Bring you an immersive gaming experience and awaken all your senses. There's also a palpable sense of security, and when the COCONISE microphone is muted, the RGB lights go off to let you know you're working. Prevent accidents when you forget to mute your PC microphone for gaming. |
| Practical and convenient function | It is equipped with a one-button mute touch sensor. When you want to close the microphone, you only need to touch it lightly to mute the sound, and the RGB light will go out to inform you that the microphone has been successfully closed. Equipped with a rotary control volume button at the bottom. There is a 3.5MM headphone jack in the middle, you can plug in the headphones to monitor your own voice in real-time and make adjustments in time when recording. |
| Cardioid Polar Pattern | This microphone features a cardioid polar pattern that captures crisp, smooth, and clear sound in front of the microphone, reducing side pickup so it can focus on your voice. At the same time, it is equipped with a 25mm ultra-large capacitor diaphragm capsule, which can capture a wider range of audio with a sampling rate of up to 192kHz, and the pickup is delicate and noise-free. |
| SOLID FIT | With a weighted carbon steel base, your big movements won't knock the mic down, even during intense gaming sessions. The detachable metal anti-splash screen is adopted. Compared with the sponge, the metal anti-splash screen can filter the plosive sound more effectively. And the rubber elastic band is firmly clamped on the shock mount, which can reduce the vibration noise caused by violent keyboard tapping and mouse clicking. |
| Plug and Play | PC gaming microphone for streaming, compatible with PS4/PS4pro/PS5 desktop and laptop. You can quickly enter the game chat. The 180CM long detachable USB data cable can be extended from the back of the computer host to the main body of your gaming USB microphone without limitation. |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type | 3.5 mm Jack, USB |
| Special Feature | Stand |
| Compatible Devices | Headphone, Laptop, Personal Computer |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Audio Sensitivity | 45 Decibels |
| Maximum Frequency | 2000 Hz |
| Microphone Form Factor | Tri-Capsule Array |
| Minimum Frequency | 20 Hz |
| Power Source | Corded Electric |
| Signal-to-Noise Ratio | 78 dB |
| Hardware Platform | PC |
| Number of Channels | 1 |
| Frequency Range | 20-2000 hertz |
| Frequency Response | 192000 Hz |
| Audible Noise | 78 Decibels |
| Antenna Location | Gaming, Streaming |
| Brand | COCONISE |
| Model Name | ME6S |
| Model Number | ME6S |
| Built-In Media | Microphone |
| Manufacturer | COCONISE |
| Warranty Description | 1 Year |
| Color | ME6-C |
| Enclosure Material | Alloy Steel, Metal |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
| Item Model Number | 2A5494CB |
About This Item
- βGradient RGB Symphony Lights: Cyclic and gradient RGB lights, in line with your live broadcast aesthetics. Bring you an immersive gaming experience and awaken all your senses. There's also a palpable sense of security, and when the COCONISE microphone is muted, the RGB lights go off to let you know you're working. Prevent accidents when you forget to mute your PC microphone for gaming.
- βPractical and convenient function: It is equipped with a one-button mute touch sensor. When you want to close the microphone, you only need to touch it lightly to mute the sound, and the RGB light will go out to inform you that the microphone has been successfully closed. Equipped with a rotary control volume button at the bottom. There is a 3.5MM headphone jack in the middle, you can plug in the headphones to monitor your own voice in real-time and make adjustments in time when recording.
- βCardioid Polar Pattern: This microphone features a cardioid polar pattern that captures crisp, smooth, and clear sound in front of the microphone, reducing side pickup so it can focus on your voice. At the same time, it is equipped with a 25mm ultra-large capacitor diaphragm capsule, which can capture a wider range of audio with a sampling rate of up to 192kHz, and the pickup is delicate and noise-free.
- βSOLID FIT: With a weighted carbon steel base, your big movements won't knock the mic down, even during intense gaming sessions. The detachable metal anti-splash screen is adopted. Compared with the sponge, the metal anti-splash screen can filter the plosive sound more effectively. And the rubber elastic band is firmly clamped on the shock mount, which can reduce the vibration noise caused by violent keyboard tapping and mouse clicking.
- βPlug and Play: PC gaming microphone for streaming, compatible with PS4/PS4pro/PS5 desktop and laptop. You can quickly enter the game chat. The 180CM long detachable USB data cable can be extended from the back of the computer host to the main body of your gaming USB microphone without limitation.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Gradient RGB Symphony Lights: Cyclic and gradient RGB lights, in line with your live broadcast aesthetics. Bring you an immersive gaming experience and awaken all your senses. There's also a palpable sense of security, and when the COCONISE microphone is muted, the RGB lights go off to let you know you're working. Prevent accidents when you forget to mute your PC microphone for gaming. Practical and convenient function: It is equipped with a one-button mute touch sensor. When you want to close the microphone, you only need to touch it lightly to mute the sound, and the RGB light will go out to inform you that the microphone has been successfully closed. Equipped with a rotary control volume button at the bottom. There is a 3.5MM headphone jack in the middle, you can plug in the headphones to monitor your own voice in real-time and make adjustments in time when recording. Cardioid Polar Pattern: This microphone features a cardioid polar pattern that captures crisp, smooth, and clear sound in front of the microphone, reducing side pickup so it can focus on your voice. At the same time, it is equipped with a 25mm ultra-large capacitor diaphragm capsule, which can capture a wider range of audio with a sampling rate of up to 192kHz, and the pickup is delicate and noise-free. SOLID FIT: With a weighted carbon steel base, your big movements won't knock the mic down, even during intense gaming sessions. The detachable metal anti-splash screen is adopted. Compared with the sponge, the metal anti-splash screen can filter the plosive sound more effectively. And the rubber elastic band is firmly clamped on the shock mount, which can reduce the vibration noise caused by violent keyboard tapping and mouse clicking. Plug and Play:PC gaming microphone for streaming, compatible with PS4/PS4pro/PS5 desktop and laptop. You can quickly enter the game chat. The 180CM long detachable USB data cable can be extended from the back of the computer host to the main body of your gaming USB microphone without limitation.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β