










Gawfolk 34 Inch Ultrawide Curved 165Hz Gaming Computer Monitor 1500R PC Screen 21:9 UWQHD (3440x1440),99% sRGB,1ms,Adaptive Sync,Display Port、HDMI,Liftable Stand,Wall Mount...
In Stock
SKU: 31B7042D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gawfolk |
| Department | Monitors |
| 21 | 9 Ultrawide Curved Monitor - Expand your view and enhance productivity with our curved ultrawide monitor . screens with a brightness of 300 nits, 8 bit, 16.7 million colors with a dynamic contrast of 4000:1 and 99% sRGB, providing a larger image color gamut than most conventional monitors, resulting in deeper colors and defined features, giving you clearer, bright, vibrant colors and more image details. |
| Seamless Gaming | Enjoy smooth and responsive gaming experiences with a high refresh rate of 165Hz that shows movement more clearly and minimizes screen stutter. Adaptive Sync (FreeSync) support prevents screen tearing and image errors by synchronizing the monitor's refresh rate with the frame rate of your graphics card |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Screen Finish | Glossy |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | VA |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 Candela |
| Color Gamut | 99 |
| Screen Size | 34 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 22.8D x 80.7W x 54.9H Centimetres |
| Item Weight | 6.2 Kilograms |
| Resolution | QHD Ultra Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 3440 x 1440 Pixels |
| Native Resolution | 3440x1440 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync, G-Sync |
| Additional Features | Curved, Flicker-Free, Frameless, Tilt Adjustment |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Curved |
| Brand | Gawfolk |
| Model Number | GF340C |
| Model Name | GF340C |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Shenzhen Qinghong Zhuoyue Technology Co., Ltd. |
| Item height | 54.9 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | Shenzhen Qinghong Zhuoyue Technology Co., Ltd. |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Item Model Number | 31B7042D |
About This Item
- ●21: 9 Ultrawide Curved Monitor - Expand your view and enhance productivity with our curved ultrawide monitor . screens with a brightness of 300 nits, 8 bit, 16.7 million colors with a dynamic contrast of 4000:1 and 99% sRGB, providing a larger image color gamut than most conventional monitors, resulting in deeper colors and defined features, giving you clearer, bright, vibrant colors and more image details.
- ●Seamless Gaming: Enjoy smooth and responsive gaming experiences with a high refresh rate of 165Hz that shows movement more clearly and minimizes screen stutter. Adaptive Sync (FreeSync) support prevents screen tearing and image errors by synchronizing the monitor's refresh rate with the frame rate of your graphics card
- ●Relaxed gaming - The Eye Saver mode reduces harmful blue light emissions so that the eyes remain relaxed even during prolonged use and the Flicker-Free technology also ensures clear images, smooth videos and fastest movements without tears and stuttering.
- ●Height Adjustable - This curved gaming monitor uses a newly designed stand with easy height from 2.8 to 7.4 Inch, tilt and angle adjustment, and supports a 75 x 75 mm monitor mount (mount not included), which provides multiple ways to find the optimal viewing angle on the screen so working and browsing are hassle-free.
- ●Multiple Ports - The gaming monitor offers 2*HDMI and 2*DisplayPort ports for an easy video interface. With a WQHD 3440 x 1440p resolution, it's compatible with Xbox, PC, laptops and more, ensuring seamless transitions between work and play. Supports HDMI 2.0 (up to 100Hz), DP 1.4 (up to 165Hz).Connecting PS5, Xbox and other game consoles only supports 1920 × 1080/60Hz.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
21:9 Ultrawide Curved Monitor - Expand your view and enhance productivity with our curved ultrawide monitor . screens with a brightness of 300 nits, 8 bit, 16.7 million colors with a dynamic contrast of 4000:1 and 99% sRGB, providing a larger image color gamut than most conventional monitors, resulting in deeper colors and defined features, giving you clearer, bright, vibrant colors and more image details. Seamless Gaming – Enjoy smooth and responsive gaming experiences with a high refresh rate of 165Hz that shows movement more clearly and minimizes screen stutter. Adaptive Sync (FreeSync) support prevents screen tearing and image errors by synchronizing the monitor's refresh rate with the frame rate of your graphics card Relaxed gaming - The Eye Saver mode reduces harmful blue light emissions so that the eyes remain relaxed even during prolonged use and the Flicker-Free technology also ensures clear images, smooth videos and fastest movements without tears and stuttering. Height Adjustable - This curved gaming monitor uses a newly designed stand with easy height from 2.8 to 7.4 Inch, tilt and angle adjustment, and supports a 75 x 75 mm monitor mount (mount not included), which provides multiple ways to find the optimal viewing angle on the screen so working and browsing are hassle-free. Multiple Ports - The gaming monitor offers 2*HDMI and 2*DisplayPort ports for an easy video interface. With a WQHD 3440 x 1440p resolution, it's compatible with Xbox, PC, laptops and more, ensuring seamless transitions between work and play. Supports HDMI 2.0 (up to 100Hz), DP 1.4 (up to 165Hz).Connecting PS5, Xbox and other game consoles only supports 1920 × 1080/60Hz.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.