








General Mills CINNAMON TOAST CRUNCH French Toast Crunch Cereal Box, Bursting with Syrup and Cinnamon Taste, 380 Grams Cereal Package
In Stock
SKU: CE4AECD8
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | General Mills |
| Department | Cold Cereal |
| BREAKFAST CEREALS | Delicious taste of crispy, sweet cinnamon and syrup cereal |
| WHOLE GRAIN | At least 10 grams of whole grain per serving (At least 48 grams recommended daily) |
| KIDS SNACK | Cereal kids love with no artificial colors or flavors |
| COLD CEREAL | French Toast Crunch is great with milk or as an after school sweet treat |
| BOX CONTAINS | 380g cereal boxes; A pantry staple for breakfast that's a sweet, crunch cereal |
| Special Feature | Kosher |
| Brand | General Mills |
| Form | Flakes |
| Appropriate Age Range | Kid |
| Package Information | Box |
| Manufacturer | GENERAL MILLS CANADA CORPORATION |
| Units | 380 Grams |
| Product Dimensions | 19.43 x 5.08 x 28.57 cm, 380 g |
| Ingredients | Whole grain corn, Sugars (sugar and/or golden sugar, corn syrup, golden syrup), Degermed corn meal, High monounsaturated canola, canola and/or high monounsaturated sunflower oil, Salt, Calcium carbonate, Caramel, annatto and turmeric extract (for colour), Monoglycerides, Cinnamon, Natural flavour (includes stevia leaf extract), Vitamins and minerals: Iron, Niacinamide (vitamin B3), Calcium pantothenate (vitamin B5), Pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), Folate. |
| Serving size | 0 |
| Protein | 2.0 g |
| Fat | 1.59 g |
| Item Weight | 380 g |
| Date First Available | April 1 2012 |
| Item Model Number | CE4AECD8 |
About This Item
- ●BREAKFAST CEREALS: Delicious taste of crispy, sweet cinnamon and syrup cereal
- ●WHOLE GRAIN: At least 10 grams of whole grain per serving (At least 48 grams recommended daily)
- ●KIDS SNACK: Cereal kids love with no artificial colors or flavors
- ●COLD CEREAL: French Toast Crunch is great with milk or as an after school sweet treat
- ●BOX CONTAINS: 380g cereal boxes; A pantry staple for breakfast that's a sweet, crunch cereal
- ●Kosher
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
BREAKFAST CEREALS: Delicious taste of crispy, sweet cinnamon and syrup cereal WHOLE GRAIN: At least 10 grams of whole grain per serving (At least 48 grams recommended daily) KIDS SNACK: Cereal kids love with no artificial colors or flavors COLD CEREAL: French Toast Crunch is great with milk or as an after school sweet treat BOX CONTAINS: 380g cereal boxes; A pantry staple for breakfast that's a sweet, crunch cereal Kosher
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.