




GIGABYTE A620I AX (AM5/ LGA 1718/ AMD/ A620/ Mini-ITX/ 5-Year Warranty/ DDR5/ Single M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen1 Type-C/Realtek Wi-Fi 6E/ Realtek 2.5GbE/ Q-Flash Plus/PCIe...
In Stock
SKU: 34836BB5
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD AM5 Socket | Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| Dual Channel DDR5 | 2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support |
| Unparalleled Performance | 5+2+1 Phases Digital VRM Solution |
| EZ-Latch | PCIe x16 Slot with a Quick Release & Screwless Design |
| Fast Networking | Wi-Fi 6E 802.11ax & 2.5GbE LAN |
| Fine Tuning Features | RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series |
| Chipset Type | AMD A620 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | A620I AX |
| Model Number | A620I AX |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523038376 |
| Item height | 2.56 inches |
| Item Weight | 907 g |
| Item Dimensions L x W x H | 22.6L x 18.3W x 6.6H Centimetres |
| Item Model Number | 34836BB5 |
About This Item
- βAMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors
- βDual Channel DDR5: 2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- βUnparalleled Performance: 5+2+1 Phases Digital VRM Solution
- βEZ-Latch: PCIe x16 Slot with a Quick Release & Screwless Design
- βFast Networking: Wi-Fi 6E 802.11ax & 2.5GbE LAN
- βFine Tuning Features: RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors Dual Channel DDR5: 2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support Unparalleled Performance: 5+2+1 Phases Digital VRM Solution EZ-Latch: PCIe x16 Slot with a Quick Release & Screwless Design Fast Networking: Wi-Fi 6E 802.11ax & 2.5GbE LAN Fine Tuning Features: RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.