






GIGABYTE A620M S2H (AM5/ LGA 1718/ AMD/ A620/ Micro ATX/ 5-Year Warranty/ DDR5/ Single M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen1/ Realtek 1GbE LAN/Q-Flash Plus/PCIe EZ-Latch/Motherboard)
In Stock
SKU: C0B0CD74
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD AM5 Socket | Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| EZ-Latch Plus | PCIe x16 & M.2 Connectors with a Quick Release & Screwless Design |
| Fine Tuning Features | RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | AMD Ryzen 7000 series processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 series |
| Chipset Type | AMD A620 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 15 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | A620M S2H |
| Model Number | A620M S2H |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523038031 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.12 inches |
| Item Dimensions L x W x H | 26.9L x 26.9W x 5.6H Centimetres |
| Processor | ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Socket AM5 |
| Chipset Type | A620 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| Model Name | A620M S2H |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Series | A620M S2H |
| Item model number | A620M S2H |
| Item Weight | 1.9 pounds |
| Product Dimensions | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Color | Multicolor |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | May 3, 2023 |
| Item Model Number | C0B0CD74 |
About This Item
- ●AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors
- ●EZ-Latch Plus: PCIe x16 & M.2 Connectors with a Quick Release & Screwless Design
- ●Fine Tuning Features: RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU
- ●5-Year Warranty
- ●Dual Channel DDR5:2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- ●Unparalleled Performance:5+2+2 Phases Digital VRM Solution
- ●Stable Networking with Realtek 1GbE LAN
- ●AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors
- ●5-Year Warranty
- ●Dual Channel DDR5:2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- ●Unparalleled Performance:5+2+2 Phases Digital VRM Solution
- ●EZ-Latch Plus: PCIe x16 & M.2 Connectors with a Quick Release & Screwless Design
- ●Stable Networking with Realtek 1GbE LAN
- ●Fine Tuning Features: RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors 5-Year Warranty Dual Channel DDR5:2*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support Unparalleled Performance:5+2+2 Phases Digital VRM Solution EZ-Latch Plus: PCIe x16 & M.2 Connectors with a Quick Release & Screwless Design Stable Networking with Realtek 1GbE LAN Fine Tuning Features: RGB FUSION, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 7 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.