



Gigabyte B550 AORUS ELITE AX V2 (AMD Ryzen 5000/B550/ATX/True 12+2 Phases Digital VRM/PCIe4.0/DDR4/USB3.2 Gen 1/Realtek ALC1200/Intel WiFi 6/2xM.2 Thermal Guard/2.5 GbE...
(13 reviews)
$203.10
In Stock
SKU: 8D94679F
Key Features:
Socket TR4Gaming Console+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket TR4 |
| Compatible Devices | Gaming Console |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 16 |
| Number of Ports | 8 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B550 AORUS ELITE AX V2 |
| Model Number | B550 AORUS ELITE AX V2 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| UPC | 889523023969 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 13.18 inches |
| Manufacturer Contact Information | CITY OF INDUSTRY, CA, 91748 US |
| Warranty Description | 3 YEARS |
| Item Dimensions L x W x H | 27L x 8W x 33.5H Centimetres |
| Item Model Number | 8D94679F |
About This Item
- βSupports 3rd Gen AMD Ryzen Processors
- βDual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs
- β12+2 Phases Digital Twin Power Design with 50A DrMOS
- βAdvanced Thermal Design with Enlarged Surface Heatsinks
- βUltra Durable PCIe 4.0 x16 Slot
Customer Reviews (13)
3.3
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 3rd Gen AMD Ryzen Processors Dual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs 12+2 Phases Digital Twin Power Design with 50A DrMOS Advanced Thermal Design with Enlarged Surface Heatsinks Ultra Durable PCIe 4.0 x16 Slot
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.