







GIGABYTE B550 Eagle WIFI6 Motherboard - AMD Ryzen 5000 G-Series CPUs, 10+3+1 Phases VRM, up to 3200MHz DDR4, 1xPCIe 4.0 + 1xPCIe 3.0 M.2, 1GbE LAN, WiFi 6, USB 3.2 Gen 2
In Stock
SKU: 53FDC79E
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD Socket AM4 | Ready to support AMD Ryzen 5000 / Ryzen 4000 / Ryzen 3000 Series processors |
| Enhanced Power Solution | Digital twin 10 plus3 phases VRM solution with premium chokes and capacitors for steady power delivery. |
| Advanced Thermal Armor | Enlarged VRM heatsinks layered with 5 W/mk thermal pads for better heat dissipation. Pre-Installed I/O Armor for quicker PC DIY assembly. |
| Boost Your Memory Performance | Compatible with DDR4 memory and supports 4 x DIMMs with AMD EXPO Memory Module Support. |
| Comprehensive Connectivity | WIFI 6, PCIe 4.0, 2x M.2 Slots, 1GbE LAN, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3000 Series,AMD Ryzen 4000 Series,AMD Ryzen 5000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Unknown |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| System Bus Standard Supported | SATA 6 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B550 EAGLE WIFI6 |
| Model Number | B550 EAGLE WIFI6 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| UPC | 889523047262 |
| Global Trade Identification Number | 04719331868406 |
| Item height | 1 inches |
| Item Weight | 1.81 kg |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 2.5H Centimetres |
| Size | ATX, mATX |
| Color | B550M|G|M.2 x2|WIFI6, B550|G|M2 x2|Non-WIFI|V2, B550|E|M2 x2|WIFI6 |
| Processor | ryzen_5 |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | B550M GAMING X WIFI6 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Series | B550M GAMING X WIFI6 |
| Item model number | B550M GAMING X WIFI6 |
| Item Weight | 2.5 pounds |
| Product Dimensions | 9.61 x 9.61 x 1 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 9.61 x 9.61 x 1 inches |
| Color | Black |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | April 4, 2025 |
| Item Model Number | 53FDC79E |
About This Item
- βAMD Socket AM4: Ready to support AMD Ryzen 5000 / Ryzen 4000 / Ryzen 3000 Series processors
- βEnhanced Power Solution: Digital twin 10 plus3 phases VRM solution with premium chokes and capacitors for steady power delivery.
- βAdvanced Thermal Armor: Enlarged VRM heatsinks layered with 5 W/mk thermal pads for better heat dissipation. Pre-Installed I/O Armor for quicker PC DIY assembly.
- βBoost Your Memory Performance: Compatible with DDR4 memory and supports 4 x DIMMs with AMD EXPO Memory Module Support.
- βComprehensive Connectivity: WIFI 6, PCIe 4.0, 2x M.2 Slots, 1GbE LAN, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 Type-C
- βAMD Socket AM4: Ready to support AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series Processors
- βEnhanced Power Solution: Digital 5+3 VRM Design with 4-layer PCB and premium chokes and capacitors for steady power delivery.
- βAdvanced Thermal Armor: Advanced VRM heatsinks for better heat dissipation. Integrated I/O shield for quicker PC DIY assembly.
- βBoost Your Memory: Compatible with DDR4 and supports 4 DIMMS with Extreme Memory Profile support.
- βComprehensive Connectivity: 1x PCIe 4.0 x16 slot with reinforced PCIe UD Armor, 1x PCIe 4.0 M.2 slot, 1x PCIe 3.0 M.2 slot, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports for hassle-free setup.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Socket AM4: Ready to support AMD Ryzen 5000 / Ryzen 4000 / Ryzen 3000 Series processors Enhanced Power Solution: Digital twin 10 plus3 phases VRM solution with premium chokes and capacitors for steady power delivery. Advanced Thermal Armor: Enlarged VRM heatsinks layered with 5 W/mk thermal pads for better heat dissipation. Pre-Installed I/O Armor for quicker PC DIY assembly. Boost Your Memory Performance: Compatible with DDR4 memory and supports 4 x DIMMs with AMD EXPO Memory Module Support. Comprehensive Connectivity: WIFI 6, PCIe 4.0, 2x M.2 Slots, 1GbE LAN, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 Type-C
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.