






Gigabyte B550 Gaming X V2 (AMD Ryzen 5000/B550/ATX/M.2/HDMI/DVI/USB 3.1 Gen 2/DDR4/ATX/Gaming Motherboard)
(13 reviews)
$138.40
In Stock
SKU: 2410B596
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Socket AM4Personal Computer+33 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD 550X |
| Memory Clock Speed | 17000 GHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 9 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B550 Gaming X V2 |
| Model Number | B550 GAMING X V2 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| UPC | 889523024102 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 13.18 inches |
| Item Weight | 1.48 Kilograms |
| Manufacturer Contact Information | CITY OF INDUSTRY, CA, 91748 US |
| Warranty Description | 3 |
| Item Dimensions L x W x H | 27L x 8W x 33.5H Centimetres |
| Size | ATX, mATX |
| Color | B550M|G|M.2 x2|WIFI6, B550|G|M2 x2|Non-WIFI|V2, B550|E|M2 x2|WIFI6 |
| Processor | ryzen_5 |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | B550 GAMING X V2 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Series | B550 GAMING X V2 |
| Item model number | B550 GAMING X V2 |
| Item Weight | 3.23 pounds |
| Product Dimensions | 10.62 x 3.14 x 13.18 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 10.62 x 3.14 x 13.18 inches |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | October 14, 2020 |
| Item Model Number | 2410B596 |
About This Item
- βSupports AMD 3rd Gen Ryzen and 3rd Gen Ryzen with Radeon Graphics Processors
- βDual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs
- β10+3 Phases Digital Twin Power Design with Low RDS(on) MOSFETs
- βUltra Durable PCIe 4.0 Ready x16 Slot
- βDual Ultra-Fast NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 M.2 Connectors
- βAMD Socket AM4: Ready to support AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series Processors.
- βEnhanced Power Solution: Digital Twin 10+3 Power Phase and premium chokes and capacitors for steady power delivery.
- βAdvanced Thermal Armor: Advanced VRM heatsink for better heat dissipation. Integrated I/O Shield for quicker PC DIY assembly.
- βBoost Your Memory: Compatible with DDR4 Memory and supports 4 DIMMs with Extreme Memory Profile support.
- βComprehensive Connectivity: 1x Ultra Durable PCIe 4.0 x16, 1x PCIe 4.0 M.2 slot, 1x PCIe 3.0 M.2 slot, 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, and 1x Front USB 3.2 Gen 1 Type-C for hassle free setup.
- βSmooth Online Experience: GbE LAN ensures the most stable transmission environment and Bluetooth 5.3.
- βDIY Friendly Design: Smooth building experience with suite of easy building features, such as Q-Flash Plus for effortless BIOS upgrades without installing your CPU, RAM, or GPU.
- βFriendly UI: Refreshed BIOS with Easy Mode interface for intuitive and modular control.
Customer Reviews (13)
4.3
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD 3rd Gen Ryzen and 3rd Gen Ryzen with Radeon Graphics Processors Dual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs 10+3 Phases Digital Twin Power Design with Low RDS(on) MOSFETs Ultra Durable PCIe 4.0 Ready x16 Slot Dual Ultra-Fast NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 M.2 Connectors
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.3/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.